Workshop: Ndërtimi i aplikacioneve për Amazon Alexa


Bëhuni pjesë e worshop-it për të mësuar më shumë rreth mënyrës së ndërtimit të aplikacioneve zanore për Alexa. Eventi organizohet nga IPERVOX një partner i Amazon.

Rreth eventit

Data: 3 Gusht 2019
Ora: 10:00 – 15:00
Vendi: Rruga Çamëria, 9401 Valona

Bëhuni një Zhvillues për Amazon Alexa Skills!

Bëhuni pjesë e workshopit të organizuar nga IPERVOX, një partner i Amazon Alexa dhe mësoni më shumë rreth ndërtimit të aplikacioneve zanorë për Alexa! Studentët do të kenë mundësi të krijojnë aplikacione për një ndërfaqe përdoruesi zanore (VUI) dhe do të përgatiten për punët e së nesërmes në IA, dizajn VUI dhe kompjuterikën zanore. Ky workshop do të mbahet nga eksperti i Alexa, Juxhin Radhima.

Në këtë seminar, do të mësoni:

 • Hyrje në Alexa Skills Kit
 • Hyrje në konceptet bazë si intents*, utterances* dhe slots
 • Si të ndërtoni aftësitë tuaja të para
 • Si të punoni me sistemin AWS Lambda
 • Si të zhvilloni aftësitë tuaja për certifikim të suksesshëm
*intent – i referohet zhvillimit të software-ëve, shërbimeve dhe zhvillimit të ERP-ve, IOT dhe produkteve elektronike.
*Utterances janë të dhënat që futen nga përdoruesi, të cilat aplikacioni duhet t’i interpretojë.

Rendi i ditës:

 • Mirëseardhja dhe hyrja për Alexa
 • Cilat janë Skills në Alexa dhe si funksionojnë?
 • Ndërtimi i aftësive tuaja të para
 • Përdorimi i Intents, Utterances, dhe Slots
 • Si të zhvilloni Voice Design
 • Përdorimi i Alexa Skill Kit (ASK)
 • Koncepte të avancuara, persistence, sesionet, SDK

Shënim: Vendet janë të kufizuara, prandaj duhet të regjitroheni sa më shpejt të jetë e mundur.

E RËNDËSISHME: Duhet të keni me vete laptopin tuaj gjatë workshop-it dhe duhet të krijoni një llogari Amazon Developer dhe një llogari AWS para eventit.

Rreth IPERVOX

IPERVOX ka fituar çmimin nga Amazon Italy si projekti më i mirë për Alexa në vitin 2019. Kjo është platforma e parë online që lejon të shpërndajë dhe të fitojë para në Amazon Alexa lehtësisht.

Folës: Juxhin Radhima – Themelues dhe CEO i IPERVOX

Juxhin është një sipërmarrës dhe kampioni italian i shpërblyer nga Amazon në zhvillimin e Alexa Skills, ndër të parët që fiton certifikim zyrtar në botë. Ekspert në dizajnin zanor, zhvillimin dhe rritjen në këtë fushë.

Për t’u regjistruar dhe për më shumë informacion klikoni Këtu

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale