Wikipedia do të ndalojë pranimin e donacioneve në kriptovaluta me kërkesë të përdoruesve - Business Magazine Albania

Wikipedia do të ndalojë pranimin e donacioneve në kriptovaluta me kërkesë të përdoruesve

Wikipedia

Pas muajsh diskutimesh, platforma merr vendimin për të mos pranuar më pagesa në kriptovaluta.

Tre muaj më parë, komuniteti i përdoruesve të Wikipedia-s i kërkoi platformës që të ndalonte pranimin e donacioneve në kriptovaluta. Arsyet e përdoruesve kanë të bëjnë me shqetësimin ndaj mjedisit (dihet mirë se ka përdorues që “minojnë” kriptovalutat duke përdorur një numër të madh kompjuterësh që konsumojnë energji) dhe se, duke pranuar pagesa në monedha digjitale, Wikipedia legjitimoi një sistem në të cilin ka ende mashtrime.

Diskutimi filloi në një faqe të komunitetit brenda Wikipedia-s që ishte aktive nga 10 janari deri më 12 prill 2022 dhe në të cilën morën pjesë rreth 400 përdorues. Faqja shpjegon argumentet pro dhe kundër platformës që pranon pagesa në kriptomonedhë:

“Argumentet e zakonshme në favor përfshijnë: çështjet e qëndrueshmërisë mjedisore, që pranimi i kriptomonedhës përbën një miratim të nënkuptuar të çështjeve që lidhen me kriptomonedhën dhe çështjet e komunitetit me rrezikun e reputacionit të lëvizjes për pranimin e kriptomonedhës.

Argumentet e zakonshme kundër përfshijnë: ekzistencën e kriptomonedhave që konsumojnë më pak energji, që kriptovalutat ofrojnë mënyra më të sigurta për të dhuruar dhe angazhuar në financa për njerëzit në vendet shtypëse, dhe se monedhat fiat gjithashtu kanë probleme me qëndrueshmërinë mjedisore”.

Lexoni: “Wikipedia” me pagesë për Big Tech

Wikipedia filloi pranimin e donacioneve në kriptovaluta në vitin 2014 , duke përdorur monedha të tilla si Bitcoin , Dogecoin , Ether  dhe Litecoin . Sipas faqes Web3 is Going Great , vetëm 0.08% e donacioneve të marra nga platforma janë bërë në kriptomonedhë.

Në deklaratën zyrtare të platformës shpjegohet: “Fondacioni Wikimedia ka vendosur të pezullojë pranimin e drejtpërdrejtë të kriptomonedhave si një mjet dhurimi. Ne filluam pranimin tonë të drejtpërdrejtë të kriptomonedhave në 2014 bazuar në kërkesat nga komunitetet tona vullnetare dhe donatorësh. Ne po e marrim këtë vendim bazuar në reagimet e fundit nga të njëjtat komunitete. Konkretisht, ne do të mbyllim llogarinë tonë Bitpay, e cila do të heqë mundësinë tonë për të pranuar kriptomonedha direkt si një metodë dhurimi.

“Ne do të vazhdojmë ta monitorojmë këtë çështje dhe do të vlerësojmë reagimet dhe konsideratat e dhëna për këtë çështje në zhvillim nga njerëzit në të gjithë lëvizjen Wikimedia. Ne do të vazhdojmë të jemi fleksibël dhe të përgjegjshëm ndaj nevojave të vullnetarëve dhe donatorëve. Faleminderit përsëri për të gjithë ata që kanë dhënë njohuri të vlefshme për këtë temë gjithnjë e më komplekse dhe në zhvillim.”

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0