Wikipedia do të ndalojë pranimin e donacioneve në kriptovaluta me kërkesë të përdoruesve - Business Magazine Albania

Wikipedia do të ndalojë pranimin e donacioneve në kriptovaluta me kërkesë të përdoruesve

Wikipedia

Pas muajsh diskutimesh, platforma merr vendimin për të mos pranuar më pagesa në kriptovaluta.

Tre muaj më parë, komuniteti i përdoruesve të Wikipedia-s i kërkoi platformës që të ndalonte pranimin e donacioneve në kriptovaluta. Arsyet e përdoruesve kanë të bëjnë me shqetësimin ndaj mjedisit (dihet mirë se ka përdorues që “minojnë” kriptovalutat duke përdorur një numër të madh kompjuterësh që konsumojnë energji) dhe se, duke pranuar pagesa në monedha digjitale, Wikipedia legjitimoi një sistem në të cilin ka ende mashtrime.

Diskutimi filloi në një faqe të komunitetit brenda Wikipedia-s që ishte aktive nga 10 janari deri më 12 prill 2022 dhe në të cilën morën pjesë rreth 400 përdorues. Faqja shpjegon argumentet pro dhe kundër platformës që pranon pagesa në kriptomonedhë:

“Argumentet e zakonshme në favor përfshijnë: çështjet e qëndrueshmërisë mjedisore, që pranimi i kriptomonedhës përbën një miratim të nënkuptuar të çështjeve që lidhen me kriptomonedhën dhe çështjet e komunitetit me rrezikun e reputacionit të lëvizjes për pranimin e kriptomonedhës.

Argumentet e zakonshme kundër përfshijnë: ekzistencën e kriptomonedhave që konsumojnë më pak energji, që kriptovalutat ofrojnë mënyra më të sigurta për të dhuruar dhe angazhuar në financa për njerëzit në vendet shtypëse, dhe se monedhat fiat gjithashtu kanë probleme me qëndrueshmërinë mjedisore”.

Lexoni: “Wikipedia” me pagesë për Big Tech

Wikipedia filloi pranimin e donacioneve në kriptovaluta në vitin 2014 , duke përdorur monedha të tilla si Bitcoin , Dogecoin , Ether  dhe Litecoin . Sipas faqes Web3 is Going Great , vetëm 0.08% e donacioneve të marra nga platforma janë bërë në kriptomonedhë.

Në deklaratën zyrtare të platformës shpjegohet: “Fondacioni Wikimedia ka vendosur të pezullojë pranimin e drejtpërdrejtë të kriptomonedhave si një mjet dhurimi. Ne filluam pranimin tonë të drejtpërdrejtë të kriptomonedhave në 2014 bazuar në kërkesat nga komunitetet tona vullnetare dhe donatorësh. Ne po e marrim këtë vendim bazuar në reagimet e fundit nga të njëjtat komunitete. Konkretisht, ne do të mbyllim llogarinë tonë Bitpay, e cila do të heqë mundësinë tonë për të pranuar kriptomonedha direkt si një metodë dhurimi.

“Ne do të vazhdojmë ta monitorojmë këtë çështje dhe do të vlerësojmë reagimet dhe konsideratat e dhëna për këtë çështje në zhvillim nga njerëzit në të gjithë lëvizjen Wikimedia. Ne do të vazhdojmë të jemi fleksibël dhe të përgjegjshëm ndaj nevojave të vullnetarëve dhe donatorëve. Faleminderit përsëri për të gjithë ata që kanë dhënë njohuri të vlefshme për këtë temë gjithnjë e më komplekse dhe në zhvillim.”

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0