Warren Buffet-it iu deshën 2 fjali për të ofruar këshillën më të mirë që do të dëgjoni ndonjëherë - Business Magazine Albania

Warren Buffet-it iu deshën 2 fjali për të ofruar këshillën më të mirë që do të dëgjoni ndonjëherë

këshillën

Ishte viti 2004 dhe Warren Buffett po merrte pyetje nga njerëzit në auditor në takimin vjetor të Berkshire Hathaway në Omaha, Nebraska.

Adoleshenti Justin Fong nga Kalifornia e pyeti miliarderin Buffett se çfarë këshille do t’i jepte një të riu për të qënë i suksesshëm.

Buffett tha:

Është më mirë të shoqërohesh me njerëz më të mirë se ti. Zgjidhni bashkëpunëtorët, sjellja e të cilëve është më e mirë se e juaja dhe ju do të shkoni në atë drejtim.

Buffett dha një mësim jetësor për të gjithë ne për thithjen e cilësive dhe tipareve të njerëzve të suksesshëm që do të na lartësojnë dhe do të na bëjnë më të mirë si udhëheqës, punëtorë dhe qenie njerëzore.

Rrethojeni veten me njerëz më të mirë dhe më të zgjuar

Njerëzit që zgjidhni të jenë pranë, kanë vërtet rëndësi për përparimin tuaj në karrierë. Kur zgjidhni të rrethoni veten me individë më të mirë dhe më të zgjuar dhe të mësoni nga zakonet e tyre të suksesit, ju thithni njohuritë e tyre dhe bëheni më të mirë dhe më të zgjuar vetë.

Më poshtë janë tre lloje njerëzish nga të cilët duhet të rrethoheni.

Lexo: 4 zgjedhje në jetë i ndajnë ata që veprojnë nga ata që ëndërrojnë

  1. Njerëzit me karakter

Njerëzve që veprojnë me karakter dhe integritet mund t’u besohet; ju kurrë nuk do të shqetësoheni për veprimet e tyre, ose nëse ata fshehin ndonjë gjë nga dikush. Një person me karakter sjell më shumë të vërteta dhe tregues të së vërtetës në biznes, gjë që e bën atë shumë tërheqës për ata që kërkojnë marka të ndershme. Një kulturë e karakterit dallon veten nga pjesa tjetër dhe është thelbi e esenca e çdo kompanie të madhe.

  1. Njerëzit që jetojnë sipas vlerave të tyre

Njerëzit e suksesshëm kanë një angazhim të palëkundur për të jetuar vlerat e tyre dhe shpesh e matin suksesin e tyre me to. Ky është veçanërisht rasti kur jeta u jep atyre një lakim dhe gjërat bëhen të zymta. Ata qëndrojnë me vlerat e tyre sepse vlerat e tyre përcaktojnë se kush janë ata dhe cili është biznesi dhe misioni i tyre kryesor për t’u shërbyer më mirë të tjerëve.

  1. Njerëzit të cilët janë të dashur në mënyrë legjitime nga të tjerët

Siç përshkruhet në biografinë e Buffett, “The Snowball: Warren Buffett dhe Biznesi i Jetës”, Buffett dikur u pyet për suksesin e tij më të madh dhe dështimin më të madh, të cilit ai iu përgjigj: “Kur të arrish moshën time, vërtet do të matësh suksesin tënd në jetë nga sa njerëz që doni të keni dashuri ju duan vërtet.” Ai shtoi, “Unë njoh njerëz që kanë shumë para … por e vërteta është se askush në botë nuk i do ata. Ky është testi përfundimtar se si e keni jetuar jetën tuaj”.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0