Walmart patenton bletët robotike autonome


Walmart sapo ka nxjerrë një patentë për prodhimin e bletëve robotike autonome. Po, ky është Walmart dhe jo, ju nuk jeni në një dimension tjetër, të huaj. Patenta e korporatës mbulon në mënyrë specifike “pllenimin me zukatje.” Këta robotë të vegjël mund të veprojnë ashtu si bletët, duke u pllenuar në mënyrë autonome.

Bletët robot do të veprojnë duke përdorur sensorë dhe kamera për t’i ndihmuar ata të lundrojnë në të korra. Duke fluturuar në mënyrë autonome, këta dronë potencialisht mund të polenizojnë në mënyrë efektive si bletët e vërteta.

Çuditërisht, kjo nuk është e vetmja patentë bujqësore që Walmart ka paraqitur kohët e fundit. Sipas CB Insights, kjo është vetëm një nga 6 patentat Walmart për dronët bujqësore. Përfshirja e robotëve autonome në bujqësi mund të ulë kostot dhe të rrisë efikasitetin e bujqësisë.

Ajo që duket e çuditshme për këtë veprim është: pse Walmart?

Walmart nuk ka komentuar publikisht mbi patentat, kështu që arsyet për interesin e papritur të tij në prodhimin e dronëve mbetet për t’u diskutuar. Duke qenë se shumë vende të Walmart bëjnë prodhime, është e mundur që kompania të kërkojë të fitojë më shumë kontroll të ushqimit që po shitet. Ndoshta duke marrë një rol të tillë të rëndësishëm në bujqësi, kompania do të jetë në gjendje të përmirësojë cilësinë dhe të ulë kostot.

Ky duket si një shpjegim i shëndoshë, veçanërisht pasi Walmart ka vendosur të zgjerojë shërbimin e shpërndarjes së ushqimeve. Sipas një patente të paraqitur nga kompania në Janar, ky shërbim do t’i lejojë blerësit të pranojnë ose refuzojnë prodhimin. Ndërsa një shërbim i tillë ka potencial për të grumbulluar biznese serioze për Walmart, kjo gjithashtu do të thotë se ata do të duhet të rrisin cilësinë e prodhimeve të tyre.

Ndërkohë, popullatat e mjaltit po vdesin dhe nuk mund të marrim pllenim më të mirë. Këto krijesa të vogla janë shtylla e bujqësisë dhe ushqimit që hamë. Ndërkohë që shkencëtarët punojnë për të kuptuar më mirë këtë problem, shpresojmë se do të dalin me zgjidhje, siç këta dronë bujqësorë Walmart mund të mbajnë bujqësinë dhe prodhimet e freskëta dhe të gjalla.

burimi: weforum.org

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale