Volkswagen u ofron klientëve zbritje deri në 10 mijë € nëse dorëzojnë makinën e vjetër dhe marrin një të re - Business Magazine Albania

Volkswagen u ofron klientëve zbritje deri në 10 mijë € nëse dorëzojnë makinën e vjetër dhe marrin një të re


Volkswagen po u ofron klientëve në Gjermani zbritje deri në 10,000 euro nëse ata tregtojnë automjetet e tyre të vjetra me naftë dhe blejnë një makinë të re.

Volkswagen gjithashtu do të ofrojë stimuj prej 1,000-2,380 euro për konsumatorët që blejnë automjete alternative të energjisë, të tilla si makina elektrike dhe hibride. Stimujt do të vazhdojnë deri në fund të këtij viti.

Lexoni: Volkswagen rikthehet si lideri global i prodhimit të makinave

VW tha se do të “japë një kontribut të dukshëm në përmirësimin e cilësisë së ajrit në qytete.”

Markat e tjera të makinerisë, duke përfshirë Porsche, Audi, Skoda, filialet e automjeteve komerciale të Seat dhe VW, gjithashtu do të ofrojnë versionet e tyre të stimujve.

Volkswagen bëri publike planet javën e kaluar pas një takimi të nivelit të lartë midis politikanëve dhe prodhuesve kryesorë të makinave në vend, duke përfshirë BMW, Daimler dhe Opel.

Makinat me naftë kanë qenë në qendër të vëmendjes mbi nivelet e larta të emetimeve të oksidit të azotit.

Dy vjet më parë, Volkswagen u përfshi në një skandal kur u zbulua se kishte mashtruar testet e emetimeve që prekën 11 milionë automjete në mbarë botën.

Prodhuesit e makinave, përfshirë VW, BMW, Daimler dhe Opel, kanë ofruar për të reduktuar emetimet me përditësime të software-it të lirë për automjete më të reja dhe pagesa në treg për makina më shumë se 10 vjeçare.

Lexoni: Volkswagen sjell projektin e një makine fluturuese

burimi: syri.net

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0