Vilniusi, kryeqyteti evropian, qendra e re e teknologjisë dhe stacioneve Njëbrirësh - Business Magazine Albania

Vilniusi, kryeqyteti evropian, qendra e re e teknologjisë dhe stacioneve Njëbrirësh

stacioneve Njëbrirësh

Vilnius feston njëbrirëshin e dytë të vendit dhe një komunitet në lulëzim të startup-eve me shumë miliarda euro, duke konceptuar mënyra të reja për të motivuar bizneset në zhvillim dhe ato të themeluara – një kampus i teknologjisë së re dhe stacione autobusi Njëbrirësh.

Pasi Lituania fitoi njëbrirëshin e dytë, Nord Security, këtë pranverë, Vilnius, kryeqyteti, po evoluon me shpejtësi në një pikë tërheqëse për bizneset e reja. Në mjedisin lulëzues të sipërmarrjes dhe zgjerimit të komunitetit të njëbrirëshve, Vilnius po bën disa rregullime në strukturën e tij urbane.

Kampusi i teknologjisë së re pritet të nxisë ekosistemin e startup-eve

Si një nga 30 ekosistemet kryesore të startup-eve në zhvillim global, e vlerësuar në 7B, aktualisht përfshin 767 startupe aktive. Me rreth 16 mijë specialistë të punësuar në ekosistemin e startup-ve të vendit, Vilnius po synon ta zgjerojë atë duke ndërtuar një kampus teknologjik Cyber ​​City, i planifikuar të bëhet një nga qendrat e startup-ve të kryeqytetit. Ndodhet në një distrikt në rritje e sipër, i vendosur midis Distriktit Uptown dhe Qytetit të Vjetër të listuar nga UNESCO.

Lexoni: “Superfuqi” për kriptomonedha. Në Indi të rinjtë preferojnë Bitcoin kundrejt arit dhe aksioneve “të mërzitshme”

Zona ka pësuar disa transformime me kalimin e kohës – nga një lagje e qetë banimi në një zonë industriale gjatë pushtimit sovjetik. Tani Distrikti Uptown po ndërthur të dyja tiparet e tij karakteristike – atë rezidenciale dhe industriale – dhe po zhvillohet në një qendër moderne me infrastrukturë urbane miqësore për banorët dhe një bazë industriale tërheqëse për bizneset në zhvillim dhe ata të krijuar.

Qendra e ardhshme e startup-it është ndërtuar pranë zyrës së Vinted, platformës më të madhe në Evropë për shitjen dhe blerjen e veshjeve të përdorura, e cila u bë njëbrirëshi i parë i Lituanisë në 2019.

Njëbrirëshi i parë lituanez operon në 15 tregje globale dhe bashkon mbi 50 milionë përdorues. Nord Security, një ofrues i sigurisë digjitale, u bë njëbrirësh këtë vit pasi grumbulloi një investim prej 100 milionë dollarësh dhe po planifikon gjithashtu të zhvendoset në zonën e teknologjisë në rritje.

Pavarësisht se janë ndërkombëtarë, njëbrirëshit Vinted dhe Nord Security vazhdojnë të operojnë plotësisht në Vilnius dhe vlerësojnë përpjekjet e qytetit për të mbështetur bizneset në zhvillim dhe themelimin e tyre, duke besuar se sektori i teknologjisë me zhvillim të shpejtë ka potencialin për të ushqyer njëbrirësh të rinj.

Stacionet e autobusit Njëbrirësh – mënyra e qytetit për të motivuar bizneset në zhvillim

Në festimin e komunitetit në rritje të startup-eve dhe performuesve të tij më të mirë, Vilnius i ka paraqitur gjithashtu njëbrirëshit e tij aktualë dhe të ardhshëm një dhuratë nga qyteti—stacionet e autobusëve Njëbrirësh. Stacionet e autobusit, të vendosura pranë qytetit të ardhshëm Cyber ​​dhe zyrës së Vinted, i bëjnë jehonë vlerësimit të Vilnius për ekosistemin e tij të lulëzuar të startup-eve dhe përpjekjes për të krijuar një mjedis motivues për njëbrirëshit e ardhshëm.

“Shpresojmë që stacionet e autobusit Njëbrirësh të frymëzojnë banorët dhe vizitorët të ndjekin ëndrrat e tyre në Vilnius, sepse këtu, ku dy njëbrirësh u rritën në biznese miliarda euro përmes motivimit të vazhdueshëm dhe aplikimit të aftësive, gjithçka është e mundur,” tha Remigijus Šimašius, kryebashkiak i Vilnius.

Sipas shoqatës së startup-ve Lituania, vendi synon të trefishojë ekosistemin e startup-eve në 2000 kompani deri në vitin 2025.

Lexoni: Tregu i FinTech në vitin e pandemisë

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0