“Superfuqi” për kriptomonedha. Në Indi të rinjtë preferojnë Bitcoin kundrejt arit dhe aksioneve “të mërzitshme” - Business Magazine Albania

“Superfuqi” për kriptomonedha. Në Indi të rinjtë preferojnë Bitcoin kundrejt arit dhe aksioneve “të mërzitshme”

Biznesmenja indiane Swati Daga bleu për herë të parë Bitcoin në vitin 2017, kur kriptomonedha po tregtohej nën 3000 dollarë. Vendimi i saj për të investuar në monedhat dixhitale u prit keq nga familja e saj, kujton ajo. Por 33-vjeçarja nuk është penduar për vendimin e saj – vlera e Bitcoin është rritur 15 herë që atëherë – dhe ajo vazhdon të investojë deri në 10% të kursimeve të saj në kriptovaluta, duke përfshirë Bitcoin dhe Ethereum.

“Më duken të mërzitshme tregjet e aksioneve”, tha ajo për CNN Business, duke shtuar se ajo gëzon “drithërimin” dhe “pamaturinë” që vjen me investimin në monedha të paqëndrueshme.

Ajo nuk është e vetmja.

India ka parë një bum të madh në tregtimin e kriptomonedhave që nga fillimi i pandemisë, edhe pse autoritetet në ekonominë e tretë më të madhe të Azisë kanë shprehur prej vitesh shqetësime për monedhat dixhitale dhe madje kanë flirtuar me ndalimin e tyre. Sipërmarrësit në industri i thanë CNN Business se vendi ka potencialin për t’u bërë një superfuqi e kriptove, pasi është një nga tregjet më të nxehta të internetit në botë, me 750 milionë përdorues dhe qindra milionë të tjerë që do të vijnë në internet për herë të parë.

India u rendit e dyta pas Vietnamit vitin e kaluar në listën e vendeve që shohin rritjen më të shpejtë në adoptimin e kriptomonedhave, sipas një raporti të publikuar në tetor nga platforma e të dhënave blockchain Chainalysis.

Ndërsa qeveria nuk mban vlerësime se sa njerëz tregtojnë kriptovaluta, ekspertët e industrisë kanë sugjeruar që vendi tani mund të ketë më shumë se 20 milionë investitorë kripto.

Rritja është nxitur nga investitorët më të rinj – kryesisht nën moshën 35 vjeç – dhe shumë prej tyre vijnë nga qytete dhe qyteza më të vogla, thanë për CNN Business themeluesit e dy prej shkëmbimeve më të mëdha të kriptove në Indi.

Sipas Sumit Gupta, CEO dhe bashkëthemelues i Exchange CoinDCX, shumë mijëvjeçarë indianë kanë filluar “udhëtimin e tyre investues me kripto”.

Ndërsa 20 vjet më parë, prindërit e tyre zgjodhën të investonin në ar, këta të rinj “janë më të interesuar të kenë bitcoin si pjesë të portofolit të tyre”, tha Gupta për CNN Business, duke iu referuar faktit që tradicionalisht indianët zgjodhën t’i parkonin paratë e tyre në ar ose kursime.

Lexo edhe: Njihuni me sipërmarrësin që u largua nga Silicon Valley për të krijuar një zinxhir furnizimi të improvizuar në Ukrainë 

Blerja e arit është një investim dhe një zakon kulturor në Indi, i cili është një nga tregjet më të mëdha për metalin e çmuar, sipas Këshillit Botëror të Arit. Ai gjithashtu konsiderohet i favorshëm nga hindutë dhe xhainët, dhe luan një rol themelor në shumë ceremoni fetare.

CoinDCX me bazë në Mumbai u bë njëbrirëshi i parë kripto në Indi vitin e kaluar, duke arritur një vlerësim prej 1.1 miliardë dollarësh pas grumbullimit të parave nga investitorë si Coinbase Ventures dhe B Capital Group. Kompania thotë se 70% e 10 milionë përdoruesve të saj janë midis moshës 18 dhe 34 vjeç.

Të dhënat e ndara nga firma rivale WazirX tregojnë një histori të ngjashme. WazirX gjithashtu ka mbi 10 milionë përdorues dhe e quajti 2021 një “vit fenomenal” për tregtimin e kriptove në Indi. Kompania u ble nga Binance, një nga shkëmbimet më të mëdha të kriptomonedhave në botë, në vitin 2019.

Mbi 65% e përdoruesve të tij janë nën moshën 35 vjeç, sipas një raporti të fundit të kompanisë, dhe ka parë një rritje “700% në numrin e pjesëmarrësve nga qytetet më të vogla si Guwahati, Karnal, Bareilly, duke sinjalizuar kështu interesin në rritje nga zonat rurale dhe gjysmë urbane”.

Pritish Kumaëat, një tregtar kriptosh nga një qytet i vogël në shtetin perëndimor të Rajasthan, tha se tani gjen biseda rreth kriptomonedhave pothuajse në çdo dyqan çaji në zonën e tij. Shpesh, pjesëmarrësit më të angazhuar janë studentët e kolegjit, tha ai, duke shtuar se rritja masive e bitcoin vitin e kaluar ka nxitur furinë në Indi.

Në nëntor, bitcoin po tregtohej me një nivel rekord prej 68,990 dollarësh, por që atëherë ka rënë në rreth 43,000 dollarë. Përveç bitcoin, monedhat meme si dogecoin dhe shiba inu janë gjithashtu të njohura në mesin e indianëve, shtoi raporti WazirX.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0