Vetëm me 3 fjalë, Elon Musk shpjegoi se si mund të bëhesh ekspert në çdo gjë - Business Magazine Albania

Vetëm me 3 fjalë, Elon Musk shpjegoi se si mund të bëhesh ekspert në çdo gjë

Vetëm me 3 fjalë, Elon Musk shpjegoi se si mund të bëhesh ekspert në çdo gjë

Po të keni dëshirë mund të bëheni ekspert në pothuajse gjithçka nëse lexoni mjaftueshëm libra. Dhe Musk i përgjigjet më së miri pyetjes se si mësoi të ndërtonte raketa për udhëtime në hapësirë, vetëm me tre fjalë: “Unë lexoj libra”.

Musk nuk është shkencëtar i raketave, të paktën jo siç mendojmë ne. Ai ka një diplomë bachelor në ekonomi dhe një tjetër në fizikë dhe megjithëse hyri në programin PhD të Stanfordit në fizikën energjike / shkencën e materialit, ai u tërhoq pas dy ditësh për të nisur Zip2, një kompani softuerësh. Disa vjet më vonë bashkëthemeloi kompaninë që do të bëhej PayPal, të cilën eBay e bleu për 1.5 miliardë dollarë.

Ishte në këtë pikë, që Musk filloi të shikonte kolonizimin e Marsit. Ai u përpoq të blinte raketa nga rusët, por ata kërkuan një çmim që madje edhe një milioner nuk mund ta përballonte dhe në përgjithësi refuzuan ta merrnin seriozisht. Kështu, Musk i tha konsulentit të hapësirës ajrore Jim Cantrell, i cili po punonte me të se, ata do të ndërtonin vetë raketat.

Lexo:Elon Musk përballë Bill Gates, replikë për makinat elektrike

Ai i tregoi Cantrell planet e tij dhe Cantrell mendoi: “Do të jem i mallkuar – kjo është arsyeja pse ai ka marrë hua të gjithë librat e mi”. Musk kishte “gëlltitur” librat shkollorë të Cantrell për ndërtimin e raketave dhe ishte shndërruar në një ekspert. “Ai dinte gjithçka”, tha Cantrell për Esquire. “Ai kishte planifikuar të ndërtonte një raketë gjatë gjithë kohës”, dhe kështu lindi SpaceX.

Funksionon edhe nëse nuk jeni Elon Musk.

Argumentimi i njerëzve  është se “Musk mësoi të ndërtonte raketa duke lexuar libra. Pra, ai është një gjeni. Njerëzit e zakonshëm nuk mund ta bëjnë këtë”. Por ata munden. Dhe kjo vjen jo nga aftësia që njerëzit mund të kenë, por siç e thotë dhe vetë Musk nga leximi i librave.

Dëshironi të lexoni vetë rrugën drejt suksesit?

Filloni me një mendim pozitiv – besimi se aftësitë tuaja nuk janë fiksuar në një gur, por mund të ndryshojnë me kalimin e kohës dhe se mund t’i zgjeroni dhe ndryshoni ato nëse jeni të gatshëm të bëni përpjekje. Funksionon për Musk: Dikush me një diplomë bachelor në ekonomi dhe fizikë që beson se mund të mësojë të ndërtojë raketa  ka një mendim pozitiv dhe vullnet për ta arritur vërtet atë. Nëse keni mundësi, bëni atë që bëri Musk kur u lidh me Cantrell. Gjeni një ose më shumë mentorë që mund t’ju këshillojnë dhe t’ju ndihmojnë të drejtoni të mësuarit tuaj. Të paktën, mentori mund t’ju ndihmojë të kuptoni se cilët libra të lexoni për të ndërtuar një ekspertizë më të shpejtë.

Dhe së fundi, vëre në provë atë ekspertizë. Dan Coyle, i cili ka shkruar disa libra shumë të shitur në lidhje me atë që bënë disa individë dhe disa ekipe, më të suksesshëm se të tjerët, rekomandon që të shpenzoni 30% të kohës tuaj duke mësuar dhe 70% duke testuar njohuritë tuaja të sapo gjetura. Pra, për të zhvilluar ekspertizën, provoni njohuritë, mundësisht duke provuar gjërat në botën reale.

Lexo:Sipas Mark Cuban, dita është më produktive kur zgjohesh në 6:30

Kjo është ajo që bëri Musk kur filloi të ndërtonte raketa, disa prej të cilave u rrëzuan ose dilnin jashtë kursit para se ai dhe ekipi i tij të kuptonin se si t’i bënin ato të fluturonin në destinacionin e duhur. Këtë verë, NASA u besoi raketave SpaceX për të dërguar astronautë në hapësirë ​​nga SH.B.A. për herë të parë në nëntë vjet. Është një arritje e madhe dhe gjithçka filloi me një mal me libra shkollorë të huazuar.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0