Versioni i parë i syzeve AR të Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit   - Business Magazine Albania

Versioni i parë i syzeve AR të Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit  

Meta ka vendosur të mos shesë versionin e parë të syzeve të saj të plota AR, të koduara Orion, dhe në vend të kësaj do t’i shpërndajë ato te zhvilluesit në mënyrë që ata të mund të krijojnë përvoja softuerike për pajisjen dhe versionet e ardhshme, tha një person i njohur me këtë çështje për The Verge. Kompania po ashtu po anullon planet për të nxjerrë në treg një orë inteligjente me një ekran të ndashëm dhe dy kamera në favor të një dizajni më të përshtatshëm për të kontrolluar një version të mëvonshëm të syzeve. 

Versioni i parë i syzeve AR, të cilat kanë qenë në zhvillim për tre vjet, do të ishte gjithmonë i drejtuar për zhvilluesit dhe adoptuesit e hershëm, por drejtuesit nuk kishin vendosur nëse do t’i shisnin ato gjerësisht deri më tani. Punonjësit që punojnë në ndërtimin e pajisjeve VR dhe AR të divizionit të Reality Labs të Meta-s u informuan për vendimin këtë javë. 

Lexoni: Një avatar femër dhunohet seksualisht në aplikacionin Meta

Siç detajoi The Verge në prill, Meta po punon për tre lloje syzevsh të pavarura AR për të debutuar gjatë disa viteve të ardhshme. Vendimi për të mos shitur versionin e parë u mor sepse pajisja kushton mijëra dollarë për t’u ndërtuar dhe drejtuesit besojnë se specifika të caktuara, si ndriçimi i ekranit, nuk janë të gatshme për konsumatorin. Mos shitja e syzeve te konsumatorët imiton qasjen e Snap, i cili gjithashtu nuk po shet syzet e tij AR Spectacles, por në vend të kësaj ua jep ato zhvilluesve të softuerit. 

Versioni dy i syzeve, i koduar Artemis, mbetet në rrugën e duhur për një lëshim nga konsumatori në një vëllim më të lartë prodhimi me një dizajn më pak të rëndë dhe teknologji më të avancuar të ekranit. Vitin e ardhshëm, Meta gjithashtu planifikon të lëshojë një version të nivelit fillestar, më të lirë të syzeve AR, të koduar Hypernova, i cili do të çiftohet me një telefon aty pranë për të shfaqur mesazhet hyrëse dhe njoftimet e tjera përmes një ekrani më të vogël heads-up. 

Përveç mos shitjes së palës së parë të syzeve AR të pavarura, Meta vendosi këtë javë të anullojë orën inteligjente të planifikuar me dy kamera, kryesisht për shkak se dizajni i ekranit të ndashëm e bëri të vështirë zbatimin e teknologjisë EMG për kontrollin e syzeve AR të ardhshme me sinjale truri. Meta e sheh të paturit e një pajisje të parë me teknologjinë EMG si kritike për kontrollin e grupit të syzeve të planifikuar dhe është fokusuar plotësisht në një dizajn që mbështet më mirë EMG në kyçin e dorës. Kjo lëvizje së bashku me fotot e pajisjes u raportua për herë të parë nga Bloomberg.  

/theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0