Vendosi rekord duke qëndruar 437 ditë në hapësirë, vdes kozmonauti rus - Business Magazine Albania

Vendosi rekord duke qëndruar 437 ditë në hapësirë, vdes kozmonauti rus

Vendosi rekord duke qëndruar 437 ditë në hapësirë, vdes kozmonauti rus

Kozmonauti rus Valery Polyakov, i cili në vitin 1995 vendosi një rekord qëndrimi në hapësirë me 437 ditë, ka vdekur në moshën 81-vjeçare, ka njoftuar Agjencia Shtetërore Ruse e Hapësirës, Roscosmos.

Polyakov u dërgua në stacionin hapësinor “Mir” në orbitë më 1 Gusht 1994 dhe u kthye në Tokë në fund të Marsit 1995. Një qëndrim kaq i gjatë në hapësirë është një barrë serioze për trupin e njeriut. Polyakov ishte mjek me profesion. Para se të hynte në korpusin e kozmonautëve, ai punoi në Ministrinë e Shëndetësisë dhe në shërbimin e ndihmës së parë.

Në Hapësirë ​​ai hulumtoi metodat e mbështetjes mjekësore për misionet afatgjata dhe kreu eksperimente mjekësore dhe biologjike. Polyakov iu dha titulli “Hero i Rusisë” për misionin më të gjatë. Për misionin e tij të parë në vitin 1989 iu dha titulli “Hero i Bashkimit Sovjetik” dhe çmimi më i lartë sovjetik, Çmimi Lenin.

washingtonpost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0