Vendet më inovative në botë


Vendet nordike dominojnë “Top 15”, ndërkohë që Korea e Jugut vazhdon të jetë ekonomia më inovative në botë, tregon publikimi i fundit i indeksit të inovacionit në Bloomberg.

Në betejën e ideve, e dyta është Suedia ndërsa Finlanda ka arritur për herë të parë vendin e 5 në renditje. “Bloomberg Innovation Index” vlerëson vendet për kritere të tilla si: shpenzimet për kërkim dhe zhvillim si dhe përqendrimin e kompanive publike në teknologjinë e lartë.

Korea e Jugut ka mbetur fituesi i madh, duke arritur në listat ndërkombëtare në Kërkim & Zhvillim, vlerën e shtuar në prodhim dhe renditjen “Top 5” në teknologjinë e lartë, arsimin e lartë dhe studimet shkencore të bëra.

Në Top 5 vendet është Gjermania dhe Zvicra, të cilat zënë vendin e 3-të dhe vendin e 4-të.

Humbësi më i madh në renditjen e “Bloomberg” është Rusia, ekonomia e së cilës bie me 14 vende, në numrin 26. Nën ndikimin e sanksioneve ekonomike dhe çmimeve të ulëta të naftës, performanca e vendit në aspektin e produktivitetit dhe prodhimit është përkeqësuar.

Në mesin e 25 vendeve me rënien më të madhe është theksuar edhe Japonia, e cila bie në vendin e 7-të nga i 4-t vitin e kaluar për arsye të humbjes së patentës më të mirë për aktivitetet. SHBA-ja ndryshon me një pozicion, në vendin e 9-të dhe të 10-tin Izraeli.

Kroacia ka humbur gjithashtu 3 vende duke shkuar nga vendi 38 në atë të 41.

Kina ka mbajtur titullin e saj si të fortë duke u renditur në vendin e 21.

vendet-inovative-ne-bote-business-mag vendet-inovative-ne-bote-business-magvendet-inovative-ne-bote-business-mag

Burimi: bloomberg.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale