Vajzat nxiten të studiojnë IT. Epitech përgjysmon tarifat në dy vitet e ardhshme  


Bota po ecën me ritëm të shpejtë drejt inteligjencës artificiale, por jo femrat. Studimet ndërkombëtare tregojnë se në shkencat kompjuterike, femrat përbëjnë më pak se 10% të studentëve në Shqipëri e Ballkan. E-mma është një organizatë ndërkombëtare e ngritur në Francë, që po synon të ulë pabarazinë gjinore në këtë fushë, duke nxitur përfshirjen në arsim të më shumë vajzave.

Në një event të zhvilluar në Tirana Business Park, E-mma u lançua edhe si nisma nxitëse në rajonin e Ballkanit.

Dipty Chander, Presidente e organizatës tha se, “Në Ballkan dhe Shqipëri, po synojmë të nxisim barazinë gjinore. Në Shqipëri 10% e grave shkojnë në universitetet e shkencës. Ne kemi filluar të punojmë me Microsoft Shqipëria dhe disa kompani të tjera. Mesazhi që u dërgojmë vajzave sot është të studiojnë në këtë fushë. Kjo do të jetë fusha e së ardhmes dhe gratë duhet të jenë patjetër pjesë e saj”.

Lexo: A ju pëlqen të shfaqeni një ditë në Times Square?! Bëhuni inxhinierë IT, ose ambasadorë për një zhvillim të rëndësishëm. Rina ia doli

Komisionerja europiane, Maryja Gabriel, bëri të ditur disa nisma europiane në këtë drejtim duke theksuar se nuk ka nevojë të jesh ekspert në kodim, për t’u bërë pjesë e fushës së IT.

E-mma vjen në Shqipëri përmes shkollës franceze Epitech, e cila ka një vit që është hapur edhe në Tiranë.

Emmanuel Carli, drejtor i Përgjithshëm i Epitech, tha se, “kjo është një shkollë software. E rëndësishme në këtë drejtim është krijimi i rrjeteve, ekosistemeve. Studentët tanë sot shkojnë në Francë, Maqedoni, Tiranë, etj. Krijojmë një network global, çka është një potencial për ne”.  Epitech është në 12 qytete në Francë dhe disa shtete.

Për të nxitur studimet e vajzave në fushën e IT, Epitech lançoi një ofertë për to. Në të gjithë rajonin e Ballkanit, për dy vitet e ardhshme tarifa e studimit për vajzat në Epitech do të jetë në masën 50%.

Lexo: Flet Brigite Peposhi. Inteligjenca artificiale mund të zgjidhë krimet

Carli tha se, nxënësit këtu kanë të njëjtat mundësi që ofrohen në Francë. Ne kemi nevojë për vajzat pasi inovacioni është diversitet. Besojmë se asnjë fushë nuk do të jetë produktive nëse nuk përbëhet nga meshkuj dhe femra”.

Disa të dhëna për studimet në shkenca kompjuterike

– 62% e femrave shkojnë në universitet në Ballkan

– 52% e meshkujve shkojnë në universitet në Ballkan

– 10% vajza shkojnë në shkencat kompjuterike

– 90% djem shkojnë në shkencat kompjuterike

Në nivel global në 2017, vajzat e siplomuaara në STEM janë vetëm 3%

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale