A ju pëlqen të shfaqeni një ditë në Times Square?! Bëhuni inxhinierë IT, ose ambasadorë për një zhvillim të rëndësishëm. Rina ia doli

A ju pëlqen të shfaqeni një ditë në Times Square?! Bëhuni inxhinierë IT, ose ambasadorë për një zhvillim të rëndësishëm. Rina ia doli


Kur e nxisnin vajzën të mësojë e të ketë rezultate të shkëqyera në mësime, prindërit e Rinës nuk do të kenë pasur për qëllim shfaqjen e saj në Times Square, si një model suksesi. Fundja shumë prindër të tjerë këmbëngulin në rezultate të mira në mësime.

Por, suksesi tek Rina Binxhiu lidhet me kombinin e një vajze me pasion për progres dhe prindërve që mes sakrificash nuk hoqën dorë në rrugëtimin e gjatë të mbështetjes në arsim.

Në një intervistë për BusinessMag Rina thotë se, “Edhe pse u rrita në kohë të vështirë për Kosovën, prioriteti i tyre ishte një e ardhme e mirë për mua dhe motrat, ku dhe pas orëve të gjata të punës, babai punonte me ne matematikë e fizikë. Amerika më është premtuar nga prindërit me kusht të suksesit në shkollë në Gjakovë, thotë ajo. Në moshën 16 vjeç shkon në Butte, Montana gjatë shkollës së mesme.

Pas rezultateve shumë të mira, shkolla e përzgjedh për ta përfaqësuar në “Christophorus Gymnasium Altensteig” në Gjermani.

U rikthye në Amerikë ku vazhdoi studimet në Univeristetin e Illinois në Chicago në degën Inxhinieri kompjuterike (Electrical and Computer Engineering).

E diplomuar në Maj të këtij viti, Rina punon sot në kompaninë Dell, si Inxhiniere sistemesh.

“Gjatë studimeve në UIC u bëra pjesë e organizatës SWE (society of Women engineers), ku së bashku takoheshim me vazja të shkollës fillore dhe të mesme për të bërë aktivitete të ndryshme të degëve të inxhinierisë, që vajzat ta shohin sa interesante është të bësh këtë punë. Po, ashtu kemi bërë aktivitete me femrat inxhinjere që kanë shumë vite në industri për të mësuar më shumë nga përvoja e tyre”.

Paraqitja e Rinës në Times Square ishte si përfaqësim i femrave inxhiniere në industri. “Më ftuan të jem një shembull për vajzat që dyshojnë se mund të kenë sukses në një industri të dominuar nga meshkujt”, thotë ajo.
Vitet e fundit, shumë vajza kanë treguar se kanë potencial në këtë drejtim.

Brigide Peposhi, një studente me rezultate shumë të mira në Inxhinieri Informatike, sapo mbaroi studimet në Shqipëri, u kërkua nga një prej kompanive më të njohura në Gjermani. Ajo sot punon atje.

Lexoni: Flet Brigite Peposhi. Inteligjenca artificiale mund të zgjidhë krimet

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0