Vajzat nga Kosova në listën e finalistëve të revistës Forbes "30 under 30"

Vajzat nga Kosova në listën e finalistëve të revistës Forbes “30 under 30”


Përfaqësuar nga Blerta Thaçi, Dafina O. Olluri dhe Blina Meta Shala, OPEN DATA KOSOVO  është përzgjedhur nga lista “30 under 30” e revistës prestigjoze Forbes. Kjo listë synon të shpërblejë 300 inovatorë, sipërmarrës dhe udhëheqës nën moshën 30 vjeç nga e gjithë Europa, të cilët po transformojnë dhe ndryshojnë botën.

Nga 15,000 aplikime në 20 kategori, këto tre vajza të organizatës kosovare “Open Data Kosovo” janë përfshirë në listën “Law and Policy”( “Ligj dhe Politikë”), duke theksuar arritjet e tyre në angazhimin social, duke rritur transparencën e qeverisjes dhe aktivizmin dixhital, duke e vënë kështu Kosovën në konkurrencë me vende si Anglia, Danimarka dhe Gjermania.

Në një postim në faqen zyrtare në facebook “Open Data Kosovo” shpreh se, “Jemi të përkushtuar në realizimin e projekteve që synojnë rritjen e transparencës publike përmes teknologjisë së informacionit si dhe edukimin e vazhdueshëm të të rinjve për përdorimin e teknologjisë. Që nga themelimi i saj në 2014, përmes #Techstitution, #Tech4Policy dhe #Techsperienceprojects, ODK po përdor humanitarizmin qytetar-teknologjik dhe dixhital për të advokuar për qeverisje më transparente.”

Blerta Thaçi është një prej fitueseve në edicionin e vitit të kaluar të ICT Awards si “Femra e vitit në ICT”. Ajo është themeluese e Girls Coding Kosova, një organizatë jo qeveritare e krijuar për të bashkuar dhe krijuar rrjetin e femrave të pasionuara në teknologji. Aktualisht punon në Open Data Kosovo si zhvilluese software dhe udhëheqëse e programeve të organizatës.

Gjatë një interviste për BusinessMag, Blerta ka ndarë me lexuesit tanë rrugëtimin e saj në teknologji dhe planet e saj për të ardhmen.

Për të lexuar intervistën e plotë: “ICT Femra e Vitit,” Blerta Thaçi: “Vizioni ynë është që të krijojmë një sektor pa paragjykime të IT-së në Kosovë dhe rajonin e Ballkanit”

Lexoni për profilin e Open Data Kosovo në revistën Forbes Këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0