Vajzat nga Kosova në listën e finalistëve të revistës Forbes "30 under 30"

Vajzat nga Kosova në listën e finalistëve të revistës Forbes “30 under 30”


Përfaqësuar nga Blerta Thaçi, Dafina O. Olluri dhe Blina Meta Shala, OPEN DATA KOSOVO  është përzgjedhur nga lista “30 under 30” e revistës prestigjoze Forbes. Kjo listë synon të shpërblejë 300 inovatorë, sipërmarrës dhe udhëheqës nën moshën 30 vjeç nga e gjithë Europa, të cilët po transformojnë dhe ndryshojnë botën.

Nga 15,000 aplikime në 20 kategori, këto tre vajza të organizatës kosovare “Open Data Kosovo” janë përfshirë në listën “Law and Policy”( “Ligj dhe Politikë”), duke theksuar arritjet e tyre në angazhimin social, duke rritur transparencën e qeverisjes dhe aktivizmin dixhital, duke e vënë kështu Kosovën në konkurrencë me vende si Anglia, Danimarka dhe Gjermania.

Në një postim në faqen zyrtare në facebook “Open Data Kosovo” shpreh se, “Jemi të përkushtuar në realizimin e projekteve që synojnë rritjen e transparencës publike përmes teknologjisë së informacionit si dhe edukimin e vazhdueshëm të të rinjve për përdorimin e teknologjisë. Që nga themelimi i saj në 2014, përmes #Techstitution, #Tech4Policy dhe #Techsperienceprojects, ODK po përdor humanitarizmin qytetar-teknologjik dhe dixhital për të advokuar për qeverisje më transparente.”

Blerta Thaçi është një prej fitueseve në edicionin e vitit të kaluar të ICT Awards si “Femra e vitit në ICT”. Ajo është themeluese e Girls Coding Kosova, një organizatë jo qeveritare e krijuar për të bashkuar dhe krijuar rrjetin e femrave të pasionuara në teknologji. Aktualisht punon në Open Data Kosovo si zhvilluese software dhe udhëheqëse e programeve të organizatës.

Gjatë një interviste për BusinessMag, Blerta ka ndarë me lexuesit tanë rrugëtimin e saj në teknologji dhe planet e saj për të ardhmen.

Për të lexuar intervistën e plotë: “ICT Femra e Vitit,” Blerta Thaçi: “Vizioni ynë është që të krijojmë një sektor pa paragjykime të IT-së në Kosovë dhe rajonin e Ballkanit”

Lexoni për profilin e Open Data Kosovo në revistën Forbes Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0