Universiteti mbaroi… ja disa mënyra për t’u përshatur me jetën e re


Pas diplomimit, në jetën e secilit fillon një fazë e re. Jo vetëm që duhet të përshtateni me punën me kohë të plotë, por duhet të mësoheni me mjedisin e ri jashtë punës.  Ja disa këshilla, për të sapodiplomuarit, të cilat e bëjnë këtë fazë më të lehtë për ta, këshilla të cilat nuk mësohen në auditorët e shkollave.

Vendosni objektiva për veten tuaj
Derisa të përfundoni universitetin, çdo gjë në jetën tuaj është e përcaktuar mirë. Pikë së pari, merr nota të mira në gjimnaz për t’u pranuar në universitet, dhe më pas zgjidh kurset e fakultetit, të cilat kërkohen për CV-në tënde.

Fatkeqësisht, jeta vetë nuk është e përcaktuar po aq mirë si jeta akademike. Ka ulje dhe ngritje. Ndaj, mbetet në dorën tuaj ta përcaktoni atë. Filloni duke i vendosur objektiva vetes. Çfarë kërkoni të bëni në karrierën tuaj? Dëshironi të shkoni të punoni në botën e korporatave apo kërkoni të nisni biznesin tuaj? Apo dëshrioni të vazhdoni karrierën akademike? Fillimisht gjeni përgjigjiet e këtyre pyetjeve dhe më pas bëni një listë me objektiva.

Ndryshoni zakonet tuaja
Kur shkoni në shkollë, mund të përshsatni lehtësisht oraret e mësimit me kohën për gjumë. Gjithsesi, kur keni një punë ‘full-time’, duhet të zgjoheni herët dhe të vini në mëngjes në punë. Në punë shkoni çdo ditë, gjë që nuk të lejon fleksibilitet për të planifikuar kohë të lirë për veten, si në fakultet. Në mënyrë që të keni një tranzicion ‘të butë’, filloni të flini herët, në mënyrë që të zgjoheni herët dhe të jeni energjik. Mbi të gjitha, duhet të konsumoni drekën pothuajse përditë në të njëjtin orar (rreth mesditës) në mënyrë që trupi t’i përshtatet orarit të ri.

Lexo: Njihuni me 9 vjeçarin që do të diplomohet në universitet muajin e ardhshëm

Filloni të krijoni një buxhet
Nëse keni kredi studentore, në momentin që dilni nga shkolla dhe keni një punë tuajën, duhet të filloni të shlyeni borxhin e shkollës. Për këtë arsye, duhet ta menaxhoni me mençuri buxhetin. Është e rëndësishme të paguani borxhet në kohë në mënyrë që keni një historik të mirë kredie. Në të ardhmen, ky historik do të jetë shumë i rëndësishëm nëse kërkon të blesh një makinë, një shtëpi ose të aplikosh për një kartë të re krediti.

Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0