Njihuni me 9 vjeçarin që do të diplomohet në universitet muajin e ardhshëm
Përditësuar së fundmi: 21/11/2019

Njihuni me 9 vjeçarin që do të diplomohet në universitet muajin e ardhshëm

Share
nga Eridon Elshani
Nën 21, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Një fëmijë nga Belgjika, në moshën 9-vjeçare,do të diplomohet në nivelin bachelor muajin e ardhshëm,

Laurent Simons po studion inxhinieri elektrike në Universitetin e Teknologjisë Eindhoven (TUE).

I përshkruar nga profesorët e tij si “i jashtëzakonshëm’, Laurent është në rrugën e duhur për të përfunduar studimet e tij në Dhjetor.

Ai më pas planifikon të ndjekë doktoraturën për inxhinieri elektrike, ndërsa studion gjithashtu edhe për mjekësi, tha babai i tij për CNN.

Prindërit e tij, Lydia dhe Alexander Simons, menduan se gjyshërit e Laurent po e ekzagjeronin kur thanë që ai ishte një “dhuratë”, por mësuesit e gjeniut shumë shpejt e konfirmuan këtë.

“Ata vunë re diçka shumë të veçantë tek Laurent”, tha Lydia.

9-vjeçari vjen nga një familje mjekësh. Prindërit e tij deri më tani nuk kanë marrë asnjë shpjegim se përse fëmija i tyre është i aftë të mësojë kaq shpejt. Duke qeshur, e ëma e tij tha se kishte ngrënë shumë peshk gjatë shtatzënisë.

Nytimes