Universitetet më të mira për master në biznes sipas "The Economist"

Universitetet më të mira për master në biznes sipas “The Economist”


Shkollat e biznesit amerikane dominojnë listën e The Economist për vitin 2017 për masterin në administrim biznesi (MBA) duke kryesuar 16 nga 20 vendet e para. Universiteti Kellogg School of Management kthehet në vendin e parë për herë të parë që nga viti 2004. Studentët e Kellogg janë mirënjohës për objektivat dhe kulturën bashkëpunuese.

Mundësitë e tyre për karrierë janë ndër më të mirat, pjesërisht falë një prej rrjeteve më të mëdha të të diplomuarve në botë; 97% e studentëve gjejnë punë brenda tre muajve të diplomimit, duke marrë një pagese shtesë prej 72%.

Lexoni: 10 UNIVERSITETET MË TË MIRA NË EUROPË

10 vendet e para në renditje tashmë janë të zëna nga shkollat e mëdha dhe prestigjioze amerikane, për të cilat studentët janë të lumtur të paguajnë ekstra. Pagesa mesatare e tyre për shkollim është 134,600 dollarë dhe është rritur shpejt në vitet e fundit.

Punëdhënësit, gjithashtu, janë të gatshëm të paguajnë ekstra për studentët më të mirë. Paga mesatare e tyre ishte 127,300 dollarë, një rritje prej 70% para MBA. Por jeta, ashtu si renditja, nuk është vetëm për para. Pra, ne peshojmë të dhënat sipas asaj që na tregojnë nxënësit se është e rëndësishme.

Katër kategoritë e mbuluara janë: hapja e mundësive të reja për karrierë (35%), zhvillimi personal dhe përvoja arsimore (35%), paga më e mirë (20%) dhe potenciali i rrjetëzimi (10%).

burimi: The Economist

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0