10 universitetet më të mira në Europë - Business Magazine Albania

10 universitetet më të mira në Europë


Universitetet anglisht-folëse vazhdojnë të dominojnë botën. Universitetet evropiane zënë vetëm 40% të vendeve në renditjen e pothuajse 1.000 universiteteve më të mira në nivelin global. Universiteti Botëror i “Times Higher Education Ranking 2016-2017” rendit universitetet në mbarë botën, duke marrë parasysh mësimdhënien, hulumtimet dhe citatet e çdo universiteti.

Një universitet i UK kryeson jo vetëm renditjen evropiane, por edhe listën globale për herë të parë.

Këtu më poshtë janë top 10 universitetet në Europë:

1. “University of Oxford”, Angli
Universiteti më i vjetër në botën anglisht-folëse është në krye të listës për herë të parë. Ai ka degë të shumta, por është më e përqëndruar në nivelet e veçanta në shkencë. Numri i studentëve është rreth 22,000 në total, i përbërë nga 44 kolegje dhe salla dhe mbi 100 biblioteka. Studentët e Oxford përfshijnë 120 fitues të medaljeve olimpike, 26 fitues të çmimit Nobel, 7 poetë poet dhe mbi 30 liderë botërorë, duke përfshirë Bill Clinton, Aung San Suu Kyi, dhe 26 kryeministra të Mbretërisë së Bashkuar.

2. “University of Cambridge”, Angli
Themeluar nga një grup studiuesish të Oksfordit në emigrim, Cambridge është universiteti i dytë më i vjetër në botën anglisht-folëse. Ai është gjithashtu një nga më të pasurit, me një pasuri prej gati 6 miliardë £. Ai ka 18.000 studentë, 4000 prej të cilëve janë ndërkombëtare dhe që studiojnë në 150 fakultete. Njësoj si Oxford, Cambridge ka një rrjet të madh të diplomuarish të suksesshëm – 92 studentëve të universitetit ju është dhënë çmimi Nobel.

3. “Imperial College London”, Angli
E themeluar në vitin 1907, Imperial College London është një institucion me bazë shkencore e vendosur në qendër të kryeqytetit. Ajo ka katër fokuse kryesore: shkencë, inxhinieri, mjekësi dhe biznes. 14 nga studentët e saj janë fitues të çmimit Nobel, përfshirë Sir Alexander Fleming, njeriu që zbuloi penicilinën.

4. “ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology Zurich”, Zvicër
ETH Zurich konsiderohet një ndër universitetet më prestigjioze në botë për shkencë dhe teknologji. Ai është një institucion që merret me hulumtime dhe departamentet e këtij universiteti kanë kryer hulumtime me tema duke filluar që nga arkitektura deri në kimi. Ajo ka mbi 20 studentë që kanë fituar çmimit Nobel, duke përfshirë edhe Albert Einstein.

5. “University College London”, Angli
UCL është një tjetër institucion me bazë shkencore i cili renditet në vendet e para. Ai ka 850 profesorë dhe mbi 6000 veta staf akademik dhe kërkimor dhe rreth 36.000 studentë. Ajo ka një numër të lartë të të diplomuarve, rreth 52% e studentëve të saj të cilët janë të angazhuar në studimin pasuniversitar. Një total prej 29 çmimesh Nobel janë dhënë për studentët apo stafin në atë universitet.

6. “London School of Economics and Political Science”, Angli
LSE është një nga universitetet më të mirë-njohura në shkencat sociale në botë. Specialitetet e saj përfshijnë ekonominë, politikën, sociologjinë, ligjin dhe antropologjinë. Ajo ka lidhje me 16 fitues të çmimit Nobel dhe 37 nga udhëheqësit e botës janë në mesin e të diplomuarve të saj. Filozofi Bertrand Russell ka studiuar atje, ashtu si edhe Mick Jagger.

7. “University of Edinburgh”, Angli
I themeluar në vitin 1583, Universiteti i Edinburgut është universiteti i gjashtë më i vjetër në botën anglisht-folëse. Universiteti aktualisht ka 35.000 studentë në të tre kolegjet e saj: Shkencat Humane dhe Shkencat Sociale, Shkenca dhe inxhinieria dhe Mjekësia dhe mjekësia veterinare. Ajo është e njohur për hulumtimet e tij, dhe merr 200 milionë £ për financimet vjetore të kërkimit. Ajo ka një total prej 20 studentësh që kanë fituar Nobel dhe studentë si Charles Darwin, Alexander Graham Bell dhe Sir Arthur Conan Doyle.

8. “Karolinska Institute”, Suedi
Instituti Karolinska është një universitet kryesor mjekësor. Hulumtimi i saj përfshin fushën e mjekësisë dhe është dirigjent i vetëm më i madh i hulumtimeve mjekësore akademike në Suedi.

9. “LMU Munich”, Gjermani
LMU është një nga universitetet më të vjetra në Gjermani. Ai është një institucion udhëheqës hulumtues dhe gjithashtu ka një numër të madh studentësh, mbi 50.000 dhe të sapo diplomuar nga më shumë se 130 vende.

10. “École Polytechnique Fédérale de Lausanne”, Zvicër
Ecole Polytechnique është instituti kryesor francez për shkencë dhe teknologji. Ai ka rreth 3000 studentë të diplomuar, si dhe 670 anëtarë në fakultet.

Burimi: businessinsider.com 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0