Ulet sërish çmimi i karburanteve - Business Magazine Albania

Ulet sërish çmimi i karburanteve

karburanteve

Bordi i Transparencës i ngritur për përcaktimin e çmimeve tavan për tregtimin e karburanteve është mbledhur sërish, ndërsa ka vendosur uljen e çmimit të karburanteve. Sipas vendimit të ri, nga data 2 prill, nafta me pakicë do të tregtohet me 226 lekë/litër, nga 231 lekë/litër, benzina do të tregohet me 208 lekë/litër nga 212 lekë/litër. Rënie të lehtë ka pësuar edhe gazi, pasi sipas vendimit të ri në tregjet me pakicë do të tregtohet me 114 lekë/l, nga 115/ lekë për litër që ishte një ditë më parë.

Në vendimin e fundit nuk është përcaktuar një afat konkret, se deri kur këto çmime do të jenë në fuqi, por ato do të aplikohen deri në mbledhjen e radhës të Bordit të Transaprencës.

Ndërkohë në njoftimin e fundit Ministria e Financave dhe Ekonomisë, deklaroi se është në monitorim të vazhdueshëm të ecurisë së bursave, me qëllim reagimin sa më të shpejtë. Për përcaktimin e çmimit final të karburanteve, Bordi ka si referencë çmimin e shpallur nga bursa në Platts i një dite më parë nga mbledhja, ndërsa më pas i shtohet një vlerë prej 20 USD/ton, taksat, tatimet, si dhe marzhi i fititimit për kompanitë e tregtimit me shumicë dhe ato me pakicë të karburanteve, që është respektivitisht 1% dhe 5%.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0