Uber po përdor një anije për të shmangur trafikun e tmerrshëm në Mumbai


Uber po planifikon një mënyrë të re për të shmangur trafikun në një nga qytetet që disponon numrin më të lartë të fluturimeve në botë. Kompania e filloi praktikimin e shërbimit Uber Boat të dielën në Mumbai. Konsumatorët e Uber tani mund të marrin anije midis tre destinacioneve në brigjet ujore të qytetit. Ccmimet variojnë nga 5.700 rupi (80 dollarë) për një anije me 6-8 vende deri në 9,500 rupi (132 dollarë) për anijet e mëdha. Kompania nuk do të ofrojë rezervime individuale. Nëse anija nuk do të plotësojë numrin e caktuar të pasagjerëve nuk do të bëhet i mundur udhëtimi. Në një deklaratë Prabhjeet Singh u shpreh se Uber do të krijojë një platformë multimodale për të siguruar një shërbim sa më cilësor kundrejt klientit. Kompania synon që me këtë risi të ketë potencialin më të madh të transportiti ujor të qytetit.

Uber Boat është pothuajse gati të veprojë në Kroaci dhe Turqi. Kompania ka ofruar përkohësisht shërbimin përkohësisht në qytete si  Boston, Kairo, Kiev dhe për festivalin e filmit të Kanës në Francë. Një nga zëdhënësit  e kompanisë ka deklaruar për CNN se programi në Mumbai filloi këtë javë në baza pilote por do të zgjerohet në javët e ardhshme.

Qytetet e Indisë janë qytetet me trafikun më të madh në botë dhe sipas një raporti të Consulting Group, vitin e kaluar Mumbai, New Delhi, Bangalore dhe Kolkata kanë humbur më shumë se 22 miliardë dollarë për shkak të trafikut të mbingarkuar.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale