Trump ‘’shkarkon’’ Anthony Faucin dhe e quan “katastrofë”: Njerëzit janë lodhur nga Covid-19

Presidenti Donald Trump të hënën sulmoi Kreun e Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, Dr. Anthony Fauci, Dr. Anthony Fauci gjatë një telefonate me stafin e fushatës, duke e quajtur specialistin e sëmundjes infektive një “katastrofë” dhe duke thënë çdo herë që ai shkon në televizion ka një “bombë”, por do të kishte “një bombë më të madhe” nëse e pushoni nga puna ”, sipas një regjistrimi të telefonatës shkruan NBC News.

“Njerëzit janë lodhur duke dëgjuar Faucin dhe të gjithë këta idiotë – këta njerëz, që e kanë kuptuar gabim,” tha Trump. “Fauci është një djalë i mirë. Ai ka qenë këtu për 500 vjet. Ai i quajti të gjithë gabim. Dhe ai është si ky djalë i mrekullueshëm, një i urtë i mrekullueshëm që na tregon se si” t’i përgjigjemi pandemisë. Nëse unë do ta dëgjoja atë, do të kishim 500,000 vdekje“, vazhdoi Trump, duke shtuar sekonda më vonë, “Nëse do ta dëgjonim atë, do të kishim 700-800,000 vdekje tani“.

Trump vuri në dukje komentet e hershme të Faucit mbi maskën që mbante dhe mbyllte udhëtimet nga Kina si shembuj të këshillave të dyshuara të këqija. “E megjithatë, ne e mbajmë atë“, u tha Trump atyre që ishin në anën tjetër të telefonit. “Sa herë që ai del në televizion, ka gjithmonë një bombë, por ka një bombë më të madhe nëse e pushon nga puna“.

LEXO: Bill Gates kundërshton Trump për terapinë kundër COVID-19

Presidenti, i cili ishte duke folur me punonjësit e fushatës për të ofruar optimizëm në ditët e fundit të zgjedhjeve, gjithashtu i tha stafit se ai është “më i ngazëllyer” sot sesa ishte disa javë më parë. Ndihmësit e presidentit kanë shprehur shqetësim rreth sondazheve në garën kundër të nominuarit për president të Demokratëve Joe Biden me vetëm dy javë deri në ditën e zgjedhjeve.

NBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale