Bill Gates kundërshton Trump për terapinë kundër COVID-19

Bill Gates kundërshton Trump për terapinë kundër COVID-19

Bill Gates

Bill Gates thotë se presidenti amerikan Donald Trump gabon që e quan trajtimin e antitrupave monoklonalë një ‘kurë’ për COVID-19. Megjithatë, Gates pranon se është terapia më premtuese për momentin.

“Fjala ‘kurë’ është e papërshtatshme sepse nuk do të funksionojë për të gjithë. Por nga të gjithë terapeutikët, ky është më premtuesi”– tha themeluesi i Microsoft-it për NBC.

Antitrupat monoklonalë imitojnë antitrupa që sistemi imunitar prodhon natyrshëm për të luftuar viruset dhe patogjenët e tjerë.

Fondacioni i Bill dhe Melinda Gates ka qenë aktiv në kërkimet për një kurë të koronavirusit. “Ne kemi qenë duke punuar me kompanitë që bëjnë antitrupa. Ne rezervuam kapacitetin e fabrikës deri në pranverë dhe tani kemi partneritet me Eli Lilly, e cila me Regeneron, ka qenë më e shpejta për të bërë gati këto antitrupa” – shpjegoi Gates, transmeton Daily Mail.

“Ata mund të zvogëlojnë shkallën e vdekjes”, shtoi ai.

Javën e kaluar presidenti Donald Trump e quajti trajtimin me antitrupa si një kurë duke thënë se ai ndihej më mirë pasi i kishte marrë ato. “Ata i quajnë ata terapeutikë, por për mua nuk ishte terapeutik. Unë e quaj këtë një kurë. Është një kurë.”– tha Trump.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0