Trump anulon fluturimet nga Europa në Amerikë

Trump anulon fluturimet nga Europa në Amerikë


Presidenti amerikan Donald Trump lajmëroi se ka vendosur anulimin e të gjitha udhëtimeve nga Europa në SHBA për 30 ditë.Presidenti fajësoi BE-në duke thënë se ajo nuk ka vepruar me shpejtësinë e duhur, duke mos mbyllur kufijtë me zonat e prekura dhe theksoi se rastet e coronavirusit në SHBA kishin prejardhje nga udhëtarët europianë.

Lexo: Shkon në 15 numri i të prekurve nga coronavirus në Shqipëri

Trump tha se masat e ndërmarra synojnë të ndalojnë përhapjen e rasteve në SHBA dhe lajmëroi se ndalimi i fluturimeve do të hyjë në zbatim në mesnatën e së premtes.

Sidoqoftë, menjëherë pas mbarimit të fjalimit të presidentit Trump, administrata e tij doli me deklarata saktësuese duke thënë se udhëtimet nuk ishin anuluar që të gjitha.

Një zëdhënës i Sigurisë Kombëtare Amerikane tha se ndalimi i fluturimeve përfshinte udhëtimin nga zona Shengen, saktësisht nga këto shtete:

Austria, Belgjika, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Litenshtejni, Lituania, Luksemburgu, Malta, Holanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia dhe Zvicra.

Personat që kishin udhëtuar në një nga shtetet e mësipërme në 14 ditët e fundit nuk do të lejohen të fluturojnë drejt SHBA.

Shtetasit amerikanë dhe banorët e përhershëm që zotërojnë Green Card, familjarët e afërt të shtetasve amerikanë dhe disa individë që do të specifikohen në urdhrin e Trump mund të udhëtojnë drejt SHBA për sa kohë kanë kaluar testet në aeroportet ku SHBA do të dërgojë testues. Mbretëria e Bashkuar nuk përfshihet në urdhrin e ndalimit të Trump.

“Bëmë një lëvizje që shpëtoi jetë duke marrë një vendim të hershëm ndaj Kinës. Tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë për Europën,” deklaroi Trump.

Presidenti u shpreh se SHBA do të monitorojë situatën për të vendosur nëse udhëtimi mund të rihapet më herët nga afati një-mujor.

Pavarësisht se në deklaratën e tij përpara popullit amerikan Trump lajmëroi se kufizimet në udhëtim do të përfshinin ndjeshëm dhe mallrat, më pas ai postoi në Twitter një sqarim ku tha se ndalimet janë vetëm për njerëzit. Transporti i mallarave do të vazhdojë.

Lexo: Evitoni lëvizjet e panevojshme!

SHBA po ndërmerr masa të njëpasnjëshme për të parandaluar përhapjen e coronavirusit COVID-19, ndërsa deri tani numëron mbi 1000 të prekur dhe 38 viktima.

Shtetet kanë ndaluar tubimet publike, universitetet kanë anuluar pjesëmarrjen fizike në klasa duke e kaluar mësimin online dhe kanë nxitur personat e ardhur nga jashtë SHBA të izolohen në shtëpi për 2 javë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli krizën globale shëndetësore një pandemi.

CNN

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0