Trump anulon fluturimet nga Europa në Amerikë


Presidenti amerikan Donald Trump lajmëroi se ka vendosur anulimin e të gjitha udhëtimeve nga Europa në SHBA për 30 ditë.Presidenti fajësoi BE-në duke thënë se ajo nuk ka vepruar me shpejtësinë e duhur, duke mos mbyllur kufijtë me zonat e prekura dhe theksoi se rastet e coronavirusit në SHBA kishin prejardhje nga udhëtarët europianë.

Lexo: Shkon në 15 numri i të prekurve nga coronavirus në Shqipëri

Trump tha se masat e ndërmarra synojnë të ndalojnë përhapjen e rasteve në SHBA dhe lajmëroi se ndalimi i fluturimeve do të hyjë në zbatim në mesnatën e së premtes.

Sidoqoftë, menjëherë pas mbarimit të fjalimit të presidentit Trump, administrata e tij doli me deklarata saktësuese duke thënë se udhëtimet nuk ishin anuluar që të gjitha.

Një zëdhënës i Sigurisë Kombëtare Amerikane tha se ndalimi i fluturimeve përfshinte udhëtimin nga zona Shengen, saktësisht nga këto shtete:

Austria, Belgjika, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Finlanda, Franca, Gjermania, Greqia, Hungaria, Islanda, Italia, Letonia, Litenshtejni, Lituania, Luksemburgu, Malta, Holanda, Norvegjia, Polonia, Portugalia, Sllovakia, Sllovenia, Spanja, Suedia dhe Zvicra.

Personat që kishin udhëtuar në një nga shtetet e mësipërme në 14 ditët e fundit nuk do të lejohen të fluturojnë drejt SHBA.

Shtetasit amerikanë dhe banorët e përhershëm që zotërojnë Green Card, familjarët e afërt të shtetasve amerikanë dhe disa individë që do të specifikohen në urdhrin e Trump mund të udhëtojnë drejt SHBA për sa kohë kanë kaluar testet në aeroportet ku SHBA do të dërgojë testues. Mbretëria e Bashkuar nuk përfshihet në urdhrin e ndalimit të Trump.

“Bëmë një lëvizje që shpëtoi jetë duke marrë një vendim të hershëm ndaj Kinës. Tani duhet të bëjmë të njëjtën gjë për Europën,” deklaroi Trump.

Presidenti u shpreh se SHBA do të monitorojë situatën për të vendosur nëse udhëtimi mund të rihapet më herët nga afati një-mujor.

Pavarësisht se në deklaratën e tij përpara popullit amerikan Trump lajmëroi se kufizimet në udhëtim do të përfshinin ndjeshëm dhe mallrat, më pas ai postoi në Twitter një sqarim ku tha se ndalimet janë vetëm për njerëzit. Transporti i mallarave do të vazhdojë.

Lexo: Evitoni lëvizjet e panevojshme!

SHBA po ndërmerr masa të njëpasnjëshme për të parandaluar përhapjen e coronavirusit COVID-19, ndërsa deri tani numëron mbi 1000 të prekur dhe 38 viktima.

Shtetet kanë ndaluar tubimet publike, universitetet kanë anuluar pjesëmarrjen fizike në klasa duke e kaluar mësimin online dhe kanë nxitur personat e ardhur nga jashtë SHBA të izolohen në shtëpi për 2 javë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli krizën globale shëndetësore një pandemi.

CNN

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale