Trajnim: "Menaxhimi i Burimeve Njerëzore" - Business Magazine Albania

Trajnim: “Menaxhimi i Burimeve Njerëzore”


Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë organizon kursin 6 mujor (Shtator 2018 – Shkurt 2019) me temë “Menaxhimi i Burimeve Njerëzore”

Tema për muajin Nëntor: Rekrutimi dhe seleksionimi i punonjësve

Çfarë nevojitet për rekrutimin e punonjësve?

b. Analiza e rekrutimeve të sakta/gabuara, nga brenda dhe jashtë biznesit
c. Vendimet që sjellin marrjet/prurjet e suksesshme dhe të dështuara
d. Procesi hap pas hapi i seleksionimit të punonjësit të ri
e. Kompetencat dhe përkthimi i tyre në procesin përzgjedhës
f. Intervistimi sjellor vs situatave “what if…”
g. Praktikë në krijimin e sistemit intervistues sjellor
h. Intervistimi dhe CV/Përshkrimi punës

Hapi 1: Çfarë duhet dhe nuk duhet bërë gjatë intervistimit – Ligji dhe morali
Hapi 2: Përzgjedhja – “it takes a village”
Hapi 3: (skicë) Plani operacional i zbatimit të tyre/ Hartë me stacionet për mirëpritjen në kompani (për
suksesin ose dështimin e gjithë procesit)

Qëllimi final: Pajisja e pjesëmarrësve në trajnim me aftësitë e duhura për REKRUTIMIN
(seleksionimi) si pjesë strategjike e Menaxhimit të Burimeve Njerëzore

Temat gjatë muajve në vazhdim:
Muaji Dhjetor: Vendosja e objektivave në lidhje me pagën/etj,
Muaji Janar: Kontratat e punës, ligji dhe procedurat
Muaji Shkurt: Vlerësimi i Performancës / marrja e masave disiplinore

Lektore
Elida Motro-Iljazi është CEO dhe themeluese e kompanisë “EMI Coaching and Consulting”, një firmë e angazhuar për përmirësimin e performancës së individëve dhe skuadrave në tregun e punës. Elida vazhdon studimet kërkimore të doktoraturës në Vjenë, Universiteti i Shkencave të Aplikuara Eisenstadt në fushën e menaxhimit të Burimeve Njerëzore. Kjo erdhi pasi ka përfituar Certifikatën-Master nga Cornell University në New York për Studimet në Burimet Njerëzore, si dhe Master në Marketing në Universitetin Ekonomik të Tiranës dhe një B.A. diplomë nga Universiteti i Tiranës. Në vitin 2016-2017 ajo ishte lektore dhe pikë kontakti për Shqipërinë për programin ndërkombëtar të qeverisë suedeze për zhvillimin e sektorit privat e atij publik, program i iniciuar e zbatuar prej 15 vitesh nga SIDA, SIPU e JARSKOG KONSULT me pjesëmarrës nga 5 vende të Europës.

Kontakt: Ornela Sulce
E-mail: [email protected]
Tel: +355 (0) 45 800 934

Për më shumë informacion klikoni këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0