Trajnim: "Inovacioni dhe Sipërmarrja në Bujqësi – Plani i Biznesit"

Trajnim: “Inovacioni dhe Sipërmarrja në Bujqësi – Plani i Biznesit”


Student Economic Forum në bashkëpunim me Universitetin Bujqësor të Tiranës dhe me mbështetjen e Albanian Young Leaders Forum më datë 14 Mars 2018, ora 14:30 – 17:00 pranë zyrës së SEF (Fakulteti Ekonomisë dhe Agrobiznesit, Godina A, Kati 2, Zyra (210) do të zhvilloj trajnimin me temë: “Inovacioni dhe Sipërmarrja në Bujqësi – Si të hartojmë dhe implementojmë një Plan Biznesi?’’

Çështjet që do të trajtohen në trajnim: 

– Inovacioni në sektorin bujqësor
– Sipërmarrja në zonat rurale
– Përse na nevojitet një Plan Biznesi?
– Gjenerimi i ideve të biznesit
– Elementët përbërës të një Plani Biznesi
– Modele të ndryshme Plani Biznesi
– Shkrimi dhe implementimi i një Plani Biznesi
– Mundësitë e financimit të një Plani Biznesi

Për ta bërë trajnimin sa më praktik do të jenë të ftuar sipërmarrës të rinj të suksesshëm nga fusha e bujqësisë, argobiznesit dhe agroturizmit, të cilët do të ndajnë me jo vetëm eksperiencën e tyre, por do të flasin edhe për rendësinë që ka plani i biznesit për një sipërmarrës/e të ri/e.

► 10 çmime surprizë për 10 pjesëmarrësit me idetë më të mira për shkrimin e një plani biznesi.

► Për t’u bërë pjesë aplikoni KËTU.

Kush mund të marrë pjesë: 

► Studentët
► Gjimnazistët
► Të rinjtë e tjerë të interesuar

► FEE e pjesëmarrjes në trajnim:

Anëtaret e SEF: 1000 lekë (-50%)
Studentët e vitit të parë: 1000 lekë (-20%)
Studentët dhe të rinjtë e tjerë: 1000 lekë

► Në fund të trajnimit pjesëmarrësit do të pajisen me Certifikatë Pjesëmarrje.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0