Trajnim: “Inovacioni dhe Sipërmarrja në Bujqësi – Plani i Biznesit”


Student Economic Forum në bashkëpunim me Universitetin Bujqësor të Tiranës dhe me mbështetjen e Albanian Young Leaders Forum më datë 14 Mars 2018, ora 14:30 – 17:00 pranë zyrës së SEF (Fakulteti Ekonomisë dhe Agrobiznesit, Godina A, Kati 2, Zyra (210) do të zhvilloj trajnimin me temë: “Inovacioni dhe Sipërmarrja në Bujqësi – Si të hartojmë dhe implementojmë një Plan Biznesi?’’

Çështjet që do të trajtohen në trajnim: 

– Inovacioni në sektorin bujqësor
– Sipërmarrja në zonat rurale
– Përse na nevojitet një Plan Biznesi?
– Gjenerimi i ideve të biznesit
– Elementët përbërës të një Plani Biznesi
– Modele të ndryshme Plani Biznesi
– Shkrimi dhe implementimi i një Plani Biznesi
– Mundësitë e financimit të një Plani Biznesi

Për ta bërë trajnimin sa më praktik do të jenë të ftuar sipërmarrës të rinj të suksesshëm nga fusha e bujqësisë, argobiznesit dhe agroturizmit, të cilët do të ndajnë me jo vetëm eksperiencën e tyre, por do të flasin edhe për rendësinë që ka plani i biznesit për një sipërmarrës/e të ri/e.

► 10 çmime surprizë për 10 pjesëmarrësit me idetë më të mira për shkrimin e një plani biznesi.

► Për t’u bërë pjesë aplikoni KËTU.

Kush mund të marrë pjesë: 

► Studentët
► Gjimnazistët
► Të rinjtë e tjerë të interesuar

► FEE e pjesëmarrjes në trajnim:

Anëtaret e SEF: 1000 lekë (-50%)
Studentët e vitit të parë: 1000 lekë (-20%)
Studentët dhe të rinjtë e tjerë: 1000 lekë

► Në fund të trajnimit pjesëmarrësit do të pajisen me Certifikatë Pjesëmarrje.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale