Toyota përshpejton mbylljen e dy fabrikave në Europë

Toyota

Toyota do të ndalojë prodhimin në fabrikat e saj n ë Britani dhe Francë para parashikimit. Mbyllja vjen para Krishtlindjeve për shkak të kaosit që solli mbyllja e kufijve prej Covid-19.

Sipas kompanisë japoneze pengesa më e madhe u krijua nga transporti. Pjesët e automobilave po vononin pasi ndalimi 48-orësh i Francës për ngarkesat nga Britania shkaktoi radhë të gjatë kamionësh pranë Dover.

Toyota tha se kishte vendosur të afronte “ndalesën e planifikuar sezonale” në fabrikën e saj të motorëve në Deeside në veri të Uells-it dhe në fabrikën në Burnaston, Derbyshire.

Në dy impiantet janë të punësuar rreth 3,000 persona.

Lexo: Me ose pa Covid, Tokio 2021 do të zhvillohen

Në deklaratën e Toyota theksohet se do donte të, “ndihmonte në sigurimin e punonjësve dhe të gjithë aktorëve tanë, veçanërisht partnerët tanë të logjistikës”.

The Guardian

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale