Toyota përshpejton mbylljen e dy fabrikave në Europë - Business Magazine Albania

Toyota përshpejton mbylljen e dy fabrikave në Europë

Toyota

Toyota do të ndalojë prodhimin në fabrikat e saj n ë Britani dhe Francë para parashikimit. Mbyllja vjen para Krishtlindjeve për shkak të kaosit që solli mbyllja e kufijve prej Covid-19.

Sipas kompanisë japoneze pengesa më e madhe u krijua nga transporti. Pjesët e automobilave po vononin pasi ndalimi 48-orësh i Francës për ngarkesat nga Britania shkaktoi radhë të gjatë kamionësh pranë Dover.

Toyota tha se kishte vendosur të afronte “ndalesën e planifikuar sezonale” në fabrikën e saj të motorëve në Deeside në veri të Uells-it dhe në fabrikën në Burnaston, Derbyshire.

Në dy impiantet janë të punësuar rreth 3,000 persona.

Lexo: Me ose pa Covid, Tokio 2021 do të zhvillohen

Në deklaratën e Toyota theksohet se do donte të, “ndihmonte në sigurimin e punonjësve dhe të gjithë aktorëve tanë, veçanërisht partnerët tanë të logjistikës”.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0