Top 5 familjet më të pasura mbretërore në Europë

Top 5 familjet më të pasura mbretërore në Europë


Pasuria prej 500 milionë dollarësh e Mbretëreshë Elizabeta II nuk është asgjë në krahasim me vlerën neto të disa prej familjeve të tjera mbretërore të Europës.

Ndërsa ajo është padyshim mbretëresha më e njohur e kontinentit, ajo nuk është më e pasura.

Ky titull bie në familjet mbretërore që kanë raportuar vlera edhe në miliarda, siç është Princi Albert II i Monakos.

Më poshtë, BusinessMag ju tregon 5 rivalët më të pasur në Europë, renditur sipas vlerës neto. Duhet thënë se kjo vlerë është e vështirë të vlerësohet për disa familje mbretërore dhe mund të përfshijë shtesat e siguruara nga shteti përveç pasurisë personale.

  1. Mretëresha Beatrix, Hollandë

Vlera neto: 200 – 300 milionë dollarë

Mbretëresha Beatrix mund të ketë abdikuar fronin në vitin 2013, por kjo nuk e pengon atë të mbetet figura më e shquar në mbretërinë hollandeze.

Mbreti aktual i Hollandës, Mbreti Willem- Alexander, iu akordua një buxhet prej 47 milionë dollarësh, i cili mbulon vizitat zyrtare dhe turnetë jashtë shtetit. Ai gjithashtu ka një pasuri personale të përbërë nga pasuritë e paluajtshme, investimet dhe aksionet në Shell Oil.

  1. Mbretëresha Elizabeta II, Angli

Vlera neto: 500 – 600 milionë dollarë

Vlera neto e familjes mbretërore britanike përbëhet nga pronat, arti dhe investimet.

Pjesa më e madhe e vlerës vjen nga The Crown Estate, që përfshin Buckingham Palace dhe bizhuteritë e kurorës. Ndërsa kjo i përket shtetit britanik dhe jo Mbretëreshës, ajo zotëron banesat e saj në Kështjellën Balmoral dhe Pallatin Sandringham.

Mbretëresha Elizabet ka një pasuri prej 530 milionë dollarë, sipas Forbes.

Lexoni: Këta çifte të njohur po u mësojnë fëmijëve të tyre gjuhën Mandarin

Nga viti 2016-2017, Sovereign Grant, i llogaritur si një përqindje e fitimeve të Crown Estate, ishte afërsisht 58 milionë dollarë. Mbretëresha mori rreth 20 milionë $ të krijuara nga të ardhurat e qerasë së pronës.

  1. Princi Albert II, Monako

Vlera neto: 1 miliardë dollarë

Princi Albert II i Monakos thuhet se zotëron rreth një të katërtën e tokës ku mbretëron; një koleksion antik makinash; aksione në resortin Societe des Bains de Mer në Monte Carlo; dhe një koleksion të kushtueshëm pullash, të cilat kontribuojnë në vlerën neto të House of Grimaldi.

Monako ka shpenzuar 53 milionë dollarë për familjn mbretërore në 2015.

  1. Grand Duke Henri, Luksemburg

Vlera neto: 4 miliardë dollarë

Familjes Grand Ducal të Luksemburgut u jepet rreth 324,851 dollarë çdo vit që nga viti 1948 për të përmbushur nevojat e tyre.

Pronësia, administrata, kontrolli dhe të ardhurat e pasurisë të Shtëpisë së Grand Duke i përkasin ekskluzivisht mbajtësit të kurorës.

Familja thuhet se ka një pasuri prej 4 miliardë dollarësh.

  1. Princi Hans Adam II, Lihtenshtejn

Vlera neto: 5 miliardë dollarë

Princi Hans Adam II i Lihtenshtejnit merr një pagesë prej 270,709 $ për shpenzimet.

Shpenzimet mund të duket shumë herë më të ulëta krahasuar me familjet e tjera mbretërore, por Dhoma e Princit të Lihtenshtejnit thuhet se ka vlerën prej 5 miliardë dollarësh për shkak të bankës së tij private, LGT Group dhe investimeve të bëra nëpërmjet Fondacionit Prince of Liechtenstein, që mbikëqyr pasuritë e patundshme, pyjet dhe vreshtat.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0