“Si ta bëjmë Tiranën Qendrën Europiane për Nomadët Digjital”

Tirana, në përpjekje për t’u bërë Qendra Europiane për Nomadët Digjitalë


Hackathon 1, i fokusuar në fushën e inovacionit për Nomadët Digjitalë, u zhvillua në Universitetin Polis.

10 grupe pjesmarrëse nga 10 universitete të ndryshme në Shqipëri, u prezantuan. Ato sollën ide të ndryshme projektesh në fushën e inovacionit dhe të teknologjisë.

Lexo: EIIU TALKs dhe Tirana si “hotspot” europian për nomadët dixhitalë. Hackathoni i dhjetorit mbledh studentë, universitete, kompani dhe Bashkinë e Tiranës

Tre idetë më të vlerësuara ishin:

  • 3 studentë nga Universiteti i Tiranës. Projekti i tyre quhet “NOMANA”. Ai synon ndërtimin e një webi, i cili do t’i ndihmojë Nomadët Digjitalë rreth transportit në Tiranë. Me anë të këtij ëebi edhe vizitorët më të rinj të Shqipërisë do të udhëhiqen lehtësisht në akomodim, shërbimin taksi e të gjitha shërbimet në Tiranë.
  • 3 studentë nga Universiteti Epoka. Projekti i tyre quhet “TECH HOSTEL”. Ai ka në fokus ndërtimin e një hoteli për Nomadët Digjitalë, të cilët do t’i ndihmonte me akomodimin. Nomadët Digjitalë synohet të kenë akomodimin, ambjente shlodhëse, etj. Ata do të mund të zgjedhin 4 paketa për të rezervuar,
  • 3 studentë nga Universiteti Polis. Projekti i tyre quhet “ANEST”. Studentët synojnë të ndërtojnë për Nomadët Digjitalë një Tech Hotspot. Një “qytet”, i cili do t’u ofrojë të apasionuarve të teknologjisë, lidhje, punë, stërvitje dhe t’i mbajë në formë.

Juria përbëhej nga Anuela Ristani, nënkryetare e Bashkisë Tiranë, Genci Kojdheli, Drejtor i Pëgjithshëm i Projekteve Strategjike dhe Zhvillimit Ekonomik, Mirela Koçollari, nënkryetare e Projekteve Strategjike dhe Zhvillimit Ekonomik, Kushtrim Shala, CEO i Uplift Albania, ICTSlab, ICT Awards, ICTSmedia, Arjan Ymeri, CEO i Oficina.

Idetë mund të implementohen me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës dhe EU for Innovation.

Kështu nisi sipari i Hackathon 1, për të vazhduar në ditët më vonë me Hckathon 2 dhe Hackathon 3.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0