Tim Cook: Ja cila është gjëja e parë që duhet të bëni në mëngjes - Business Magazine Albania

Tim Cook: Ja cila është gjëja e parë që duhet të bëni në mëngjes

Tim Cook: Ja cila është gjëja e parë që duhet të bëni në mëngjes

Në fillim të këtij muaji, CEO i Apple, Tim Cook, regjistroi një podcast me Dua Lipa, e cila i kërkoi atij të përshkruante rutinën e tij të përditshme. Asnjë prej tyre nuk ishte veçanërisht befasuese, por një gjë binte në sy si një zakon që çdo udhëheqës duhet të konsiderojë ta shtojë në rutinën e tij të mëngjesit.

“Unë e kaloj orën time të parë duke dërguar email-e,” tha Cook. “Dhe unë jam shumë serioz për ta bërë këtë. Kam lexuar email-e nga shumë klientë dhe punonjës. Dhe klientët më thonë gjëra që i duan për ne, ose gjëra që duan të ndryshojnë për ne. Punonjësit po më japin idetë. Por, është një mënyrë për të qëndruar në tokë për sa i përket asaj që ndjen komuniteti.” Ka shumë kërkime që sugjerojnë se shikimi i  i ekranit të iPhone në mëngjes nuk është gjithmonë mënyra më e shëndetshme për të nisur ditën.

Lexo edhe:Dua Lipa zbulon se kush mund të jetë CEO i ardhshëm i Apple

Përsëri, për shumicën e njerëzve, përdorimi i  iPhone-ëve të tyre, të gjëja e parë në mëngjes do të thotë të lëvizësh nëpër botën e pafundme të Facebook, Instagram ose X. Mendoj se të gjithë mund të biem dakord se nuk është kontributi më i shëndetshëm nëse dëshiron të kesh një qëndrim pozitiv për perspektivën e ditës.

Nga ana tjetër, asgjë në citimin e Cook nuk thotë asgjë për iPhone-in e tij. Ai thotë se kalon një orë duke lexuar email-et. Cook është i mirënjohur për përdorimin e një iPad-i, ose, ndoshta ai i lexon ato duke përdorur një version para-publikues të kufjeve të ardhshme Vision Pro të Apple.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se Cook nuk po lexon email-et për problemet e prodhimit në një fabrikë në Kinë – do të ketë shumë kohë më vonë për t’u marrë me këtë lloj gjëje. Cook është shumë specifik për qëllimin e shpenzimit të një ore duke parë email–ai po lexon email-e nga klientët dhe punonjësit–dy prej palëve të tij më të rëndësishme të interesit.

Do të sugjeronim që të filloni ditën tuaj duke dëgjuar klientët dhe ekipin tuaj do t’ju ndihmojë të përqendroheni në atë që është vërtet e rëndësishme. Mund t’ju ndihmojë të përshtatni gjithçka tjetër që bëni gjatë ditës. Duke folur për inkuadrimin, ishte një pjesë tjetër e rutinës së mëngjesit të Cook që e përforcon këtë. Pasi kaloi një orë duke lexuar ato email-e, Cook thotë se kalon një orë në palestër.

“Para se të shkoj në zyrë, shkoj të stërvitem”, tha Cook. “Unë kaloj një orë në palestër, zakonisht duke bërë stërvitje peshash. Dhe, nuk bëj fare punë gjatë asaj periudhe kohore. Nuk e kontrolloj kurrë telefonin tim – thjesht jam plotësisht i fokusuar në stërvitje.”

Përsëri, mendojmë se gjëja që duhet të hiqni nga rutina e Cook nuk është se duhet të kaloni një orë në palestër për të qenë po aq produktiv sa personi që drejton kompaninë më të madhe në tokë. Ju duhet të jeni të qëllimshëm se si e kaloni kohën tuaj. Nëse doni të kaloni kohë duke u fokusuar në shëndetin tuaj, për shembull, ndoshta do të ishte mirë të lini iPhone në çantën tuaj të palestrës, në mënyrë që të shmangni shpërqendrimet e panevojshme.

Mësimi është se çdo gjë që bëni së pari vendos tonin për pjesën tjetër të ditës tuaj. Ai përcakton fokusin tuaj dhe përcakton atë që ju intereson. Cook fillon duke lexuar emailet për një orë, sepse ai dëshiron të vendosë fokusin e tij në mënyrën se si produktet që prodhon Apple ndikojnë te klientët e saj, si dhe idetë që punonjësit e tij kanë se si t’i bëjnë ata më të mirë.

Në fund të fundit, kjo duhet të jetë pjesë e rutinës së çdo CEO. Nëse nuk jeni të përqendruar në atë që klientët dhe punonjësit tuaj ju thonë, rrezikoni të mbeteni pa kontakt dhe të pavetëdijshëm për atë që ka më shumë rëndësi. “Është një mënyrë për të qëndruar në tokë për sa i përket asaj që po ndjen komuniteti,” thotë Cook. Është e vështirë të argumentohet se nuk është një përdorim i mirë i kohës së askujt.

inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0