Dua Lipa zbulon se kush mund të jetë CEO i ardhshëm i Apple - Business Magazine Albania

Dua Lipa zbulon se kush mund të jetë CEO i ardhshëm i Apple

Dua Lipa zbulon se kush mund të jetë CEO i ardhshëm i Apple

Ndërsa CEO i Apple, Tim Cook nuk ka në plan të largohet nga posti i tij së shpejti, ai tha se tashmë po mendon për llojin e personit që do ta zëvendësojë përfundimisht. “Unë me të vërtetë dua që personi të vijë nga brenda Apple,” i tha Cook këngëtares Dua Lipa në një episod të fundit të podcast-it të saj “At Your Service”.

Lipa i kishte bërë pyetjen mjaft të mprehtë se kush ishte në linjë për ta pasuar atë si CEO. Cook u përgjigj duke buzëqeshur, duke shmangur sytë dhe duke shpjeguar se megjithëse nuk mund të ofronte një emër specifik, roli i tij përfshin kujdesin e “disa njerëzve” që bordi të zgjedhë përfundimisht.

Si CEO, orari ditor i Cook përfshin fillimin e ditëve të tij në 3:45 të mëngjesit dhe fuqizimin përmes një maratonë takimesh. Megjithatë, ai i tha Lipës se nuk mund ta “përfytyrojë jetën e tij” pa qenë në Apple – dhe nuk duket se ka plane të largohet së shpejti. Megjithatë, nëse i ndodh diçka para se të jetë gati të kalojë stafetën, ai tha se kompania ka një plan në vend.

“Ne jemi një kompani që beson në planet e trashëgimisë dhe kemi plane shumë të detajuara të trashëgimisë,” i tha ai Lipës, “sepse diçka që është e paparashikueshme gjithmonë mund të ndodhë. Unë mund të largohem nga frenimi i gabuar nesër.”

Lexo edhe:Super Sajani- Pasion për artin digjital dhe frymëzim për brezin e ri

Cook pasoi themeluesin e Apple Steve Jobs si CEO i Apple në gusht 2011. Në atë kohë, Jobs vuri në dukje se ai besonte se “ditët më të ndritshme dhe më inovative” të Apple ishin përpara saj, por në muajt që pasuan, Cook gjithashtu u kundërshtua me spekulime nëse ai me të vërtetë mund të mbushte këpucët e Jobs. Nën mandatin e Cook, megjithatë, Apple ka lëshuar Apple Watch, AirPods, ka zgjeruar linjën e saj të iPhone dhe ka kaluar kufirin e tregut prej 3 trilion dollarësh.

Analistët thonë se kompania madje mund të kalojë tregun prej 4 trilion dollarësh deri në vitin 2025, kështu që Cook ka të ngjarë të jetë afër edhe për atë moment historik.

BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0