TikTok përballet me presion të ri të SHBA-së mbi privatësinë e fëmijëve - Business Magazine Albania

TikTok përballet me presion të ri të SHBA-së mbi privatësinë e fëmijëve

TikTok

Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC) i ka referuar Departamentit të Drejtësisë (DOJ) një ankesë kundër TikTok dhe kompanisë së saj mëmë kineze ByteDance për shkelje të mundshme të privatësisë së fëmijëve.

FTC thotë se hetimi zbuloi arsye për të besuar se firmat po shkelin ose janë gati të shkelin ligjin. Në një deklaratë, një zëdhënës i TikTok tha se ata ishin të zhgënjyer nga vendimi. Rasti është i ndarë nga legjislacioni i miratuar në fillim të këtij viti për të ndaluar TikTok në SHBA nëse ByteDance nuk e shet biznesin. Rregullatori tha se hetimi i tij u përqendrua në shkeljet e mundshme të Aktit FTC dhe Aktit të Mbrojtjes së Privatësisë në internet të Fëmijëve (COPPA). FTC tha gjithashtu se zakonisht nuk njofton se i ka referuar një ankesë DD-së, por në këtë rast mendoi se kjo ishte në interes të publikut. COPPA rregullon mbledhjen, përdorimin dhe zbulimin e informacionit personal nga shërbimet online për fëmijët nën 13 vjeç. Akti FTC synon akte ose praktika të padrejta ose mashtruese nga kompanitë. Në përgjigje, një zëdhënës i TikTok tha se kompania nuk u pajtua me akuzat dhe se kishte punuar me FTC për më shumë se një vit për të adresuar shqetësimet e saj.

“Ne jemi të zhgënjyer që agjencia po ndjek një proces gjyqësor në vend që të vazhdojë të punojë me ne për një zgjidhje të arsyeshme”, shtuan ata.

Kur mund të ndalohet TikTok sipas ligjit të ri amerikan?

Një zëdhënës i DOJ tha se ata nuk mund të komentojnë përmbajtjen e referimit nga FTC kundër TikTok.

“Në përputhje me qasjen tonë normale, Departamenti i Drejtësisë u konsultua me FTC përpara këtij referimi dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë ndërsa ne i konsiderojmë pretendimet”, tha ai.

Njoftimi i FTC shton presionin në rritje me të cilin përballet TikTok në SHBA.

Në prill, presidenti Joe Biden nënshkroi në ligj një projekt-ligj që i jepte ByteDance një maksimum prej një viti për të shitur aplikacionin ose do të përballej me një ndalim në vend. Kjo do të thotë se afati ka të ngjarë të vijë diku në vitin 2025, pasi fituesi i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 të marrë detyrën. Ligji u prezantua për të adresuar shqetësimet se TikTok mund të ndajë të dhënat e përdoruesve me autoritetet kineze, pretendime që kompania i ka mohuar.

Në maj, TikTok ngriti një padi duke synuar të bllokojë atë legjislacion, duke argumentuar se është një “ndërhyrje e jashtëzakonshme në të drejtat e fjalës së lirë” të kompanisë dhe 170 milionë përdoruesve të saj amerikanë.

bbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0