Thirrje ndërkufitare për artistë, për tregtimin e produkteve të muzeve

Thirrje ndërkufitare

Kjo thirrje synon përzgjedhjen e artistëve nga vendet e përfshira në Programin Itali – Shqipëri – Mali i Zi, që do të marrin pjesë në shkëmbim për produktet e tregtimit të muzeut.

Thirrja bëhet në kuadër të në kuadër të projektit MONET (culture inMOtion in adriatic NETwork of Museum).

Fushëveprimi i shkëmbimit është të ekzaminojë rëndësinë e produkteve të tregtimit dhe dyqanet muze, si dhe të krijimit dhe skemave të dizajnit të produkteve të mallrave për secilin muze të përfshirë.

Shpërndarja dhe bashkëpunimi do të përfshijnë eksplorimin e kulturave të ndryshme të bashkuara në projekt, përqafimin e vlerave, zbulimin e dallimeve dhe ngjashmërive, midis metodologjive artistike nga zonat ndërkufitare me një pasurim të ndërsjellë.

Artistëve të përzgjedhur do t’i mbulohen: – kostot e udhëtimit – akomodimi dhe bordi; – hapësirë për punën në grup; – tarifa për krijimin e modeleve konceptuale të produkteve të tregtimit, duke filluar nga 300 deri në 700 euro. Për më shumë informacion rreth thirrjes për aplikime klikoni  këtu, ndërsa për të plotësuar formularin e aplikimit klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale