Thënie për lidershipin nga drejtuesit më me ndikim në botë


Të jesh një udhëheqës nuk është një detyrë e lehtë – duhet punë, guxim dhe të rrezikosh. Të jesh në gjendje për të gjetur zgjidhje, për të zgjidhur problemet dhe për t’i bërë gjërat më mirë, janë komponentë jetikë për udhëheqjen efektive. Roli si një shembull për njerëzit që duhet ndjekur do të thotë të bësh gjëra që do të përmirësojnë më mirë punonjësit, komunitetin apo edhe botën.

Përshembull Steve Jobs jo vetëm që ndërtoi perandorinë e Apple, por produktet që ai krijoi ndihmuan në përmirësimin e botës si një e tërë. Është i njëjti rast me Mark Zuckerberg dhe Facebook. Ndërsa filloi me një rrjet të thjeshtë social për studentët e Harvardit, Zuckerberg përfundimisht e udhëhoqi kompaninë për ta bërë një rrjet që lidh rreth 2 miliardë njerëz në mbarë botën.

Këto janë disa thënie në lidhje me udhëheqjen nga Zuckerberg, Jeff Bezos, Thomas Jefferson dhe shumë drejtues të tjerë të suksesshëm.

Steve Jobs

“Puna ime nuk është të jem i mirë me njerëzit. Puna ime është t’i bëj ata më të mirë.” – Steve Jobs

Barack Obama

“Një zë i vetëm mund të ndryshojë një dhomë të tërë.” — Barack Obama

Albert Einstein

“Lider është ai i cili, nga rrëmuja sjell thjeshtësi…. Nga moshmarrëveshja sjell harmoni… Dhe nga vështirësia, sjell mundësi.” — Albert Einstein

Larry Page

“Puna ime si lider është të sigurohem që çdokush në kompani të ketë mundësi të mira, dhe të ndjej që ka një impakt të rëndësishëm.” — Larry Page

Coco Chanel

“Veprimi më i guximshëm është mendosh për veten. Me zë të lartë.” — Coco Chanel
Sheryl Sandberg

“Aftësia për të mësuar është cilësia më e rëndësishme që një lider mund të ketë.” — Sheryl Sandberg

Martha Stewart

“Unë mendoj se të pjekësh biskota është e barabartë me drejtimin e një perandorie si Mbretëreshë Victoria. Nuk ka dallime kur e merrni punën seriozisht.”– Martha Stewart

Mark Zuckerberg

“Nëse dëshiron të ndërtosh diçka të madhe, duhet të fokusohesh në ndryshimin që do të sjellësh në botë.” — Mark Zuckerberg

Thomas Jefferson

“Sa herë që bën diçka, sillu sikur e gjithë bota është duke të të parë.” — Thomas Jefferson

Richard Branson

“Komunikimi është aftësia më e rëndësishme që një lider mund të zotëroj.” — Richard Branson

Alfred Hitchcock

“Nëse unë nuk do të jem vetvetja, kush do të jetë?” — Alfred Hitchcock

Warren Buffett

“Dikush është i ulur në hije sot, sepse dikush tjetër ka mbjellë një pemë shumë kohë më parë”. – Warren Buffett

Steven Spielberg

“Detyra jote është të krijosh një botë që zgjat përgjithmonë.” – Steven Spielberg

Tony Robbins

“Njerëzit që kanë sukses nuk janë me fat; ata thjesht po bëjnë diçka ndryshe nga të gjithë të tjerët.” — Tony Robbins

/Entrepreneur

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale