Thënie mbi dashurinë, jetën dhe paqen nga John Lennon


1. “Çdo gjë do të rregullohet në fund. Nëse nuk është rregulluar, atëherë nuk është fundi.” – John Lennon

2. “Jeta është ajo që ndodh ndërsa jeni të zënë duke bërë plane të tjera.” – John Lennon

3. “Ju nuk keni nevojë që dikush t’ju tregojë se kush jeni apo çfarë jeni. Ju jeni ai që jeni!” – John Lennon

4. “Unë besoj se koha shëron çdo plagë.” – John Lennon

5. “E gjitha ç’ka iu duhet është dashuria.” – John Lennon

6. “Ne nuk mund t’i ndihmojmë të gjithë, por të gjithë mund të ndihmojnë dikë.” – John Lennon

Lexoni: Ai kishte një ëndërr, po ashtu dhe ti! Thënie nga Martin Luther King, për të kuptuar fuqinë e një vizioni

7. “Paqja nuk është diçka për të cilën shpresoni; Është diçka që bëni, diçka që jeni dhe diçka që jepni.” – John Lennon

8. “Ajo që duhet të bëjmë është të mbajmë gjallë shpresën. Sepse pa të do të fundosemi.” – John Lennon

9. “Të përpiqesh të kënaqësh të gjithë është e pamundur – nëse do e bënit këtë, do të përfundonit duke mos iu pëlqyer askush. Ju duhet të merrni vendimin në lidhje me atë që ju mendoni se është më e mira për ju dhe më pas realizojeni atë.” – John Lennon

10. “Gjithçka është më e qartë kur jemi të dashuruar.” – John Lennon

burimi: iheartintelligence

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale