Tesla shet 75% të zotërimeve të saj në Bitcoin - Business Magazine Albania

Tesla shet 75% të zotërimeve të saj në Bitcoin

Bitcoin

Elon Musk me sa duket nuk po përpiqet të mbajë bitcoin-in e Tesla-s gjatë një dimri kripto.

Gjatë raportit të fitimeve të kompanisë për tremujorin e dytë, kompania e makinave elektrike zbuloi se ka shitur 75% të zotërimeve të saj Bitcoin këtë tremujor. Kompania i shiti kriptomonedhat për 963 milionë dollarë.

Tesla tha se vlera e “aseteve digjitale” të saj të mbetura është 218 milionë dollarë.

Në shkurt të vitit të kaluar, kompania njoftoi se kishte blerë 1.5 miliardë dollarë kriptomonedha me kapitalin e saj të bilancit dhe për më tepër se së shpejti do të pranonte Bitcoin si pagesë për automjetet e saj. Ky njoftim i çoi tregjet e kriptove në një furi duke rritur një numër çmimesh të kriptomonedhave dhe duke e forcuar Musk si një lider de facto të kriptove. Më vonë, kur ai papritmas njoftoi se ata po braktisnin planet për të pranuar pagesa me kripto, shumica e këtij vullneti të mirë me komunitetin u kthye mbrapsht.

Lexoni: Nëse Elon Musk do ta kthente kohën pas, ja çfarë do të bënte ndryshe

Shitja vjen pas një rënie të madhe të çmimit të kriptomonedhave në të gjithë bordin, duke përfshirë Bitcoin dhe Dogecoin, të cilat Musk i ka mbështetur personalisht në postimet e tij në mediat sociale dhe në pozicionin e tij si CEO i Tesla.

Në një telefonatë fitimesh, drejtuesit e kompanisë thanë se arsyeja e shitjes ishte dëshira për të maksimizuar pozicionet e parave gjatë pasigurisë së bllokimeve të Kinës për COVID.

“Ne jemi sigurisht të hapur për rritjen e zotërimeve të bitcoin në të ardhmen. Pra, kjo nuk duhet të merret si një vendim për Bitcoin. Është thjesht se ne ishim të shqetësuar për likuiditetin e përgjithshëm për kompaninë për shkak të mbylljeve të COVID në Kinë,” tha CFO i Tesla, Zachary Kirkhorn.

Raporti i fitimeve të tremujorit të dytë të kompanisë, i cili i kapërceu pritshmëritë me 2.26 miliardë dollarë fitim, nuk ndikoi shumë në çmimin e aksioneve në tregtimin pas orarit të punës.

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0