Televizorët Smart po shiten më lirë për një arsye të frikshme


Çmimet kanë rënë aq sa tani mund të gjenden televizorë me cilësi ekrani 4K dhe me lidhje interneti (SMART), me pothuajse gjysmë çmimi sa vetëm pak vite më parë.

Por, disa media në SHBA thonë se kjo ulje çmimi ka një tjetër kosto, të cilën njerëzit as nuk e kuptojnë dot.

Televizorët me lidhje interneti, që janë praktikisht si një kompjuter, mund të mbledhin të dhëna për vendndodhjen e shikuesit specifik dhe çfarë shihet në ekran.

Disa prodhues mbledhin të dhëna për përdoruesit dhe ua shesin këto të dhëna palëve të treta. Të dhënat mund të përfshijnë llojet e shfaqjeve që shikoni, cilat reklama shikoni dhe vendin tuaj të përafërt.

Kjo ♪7shtë arsyeja pse kompanitë i shesin lirë televizorët. Ato mbledhin të dhënat dhe ua shesin kompanive të interesuara për reklama apo arsye të tjera.

Kjo është një industri e pamëshirshme. Më konkretisht, kompanitë si Vizio nuk kanë nevojë të fitojnë para nga çdo TV që shesin. Televizorët SMART mund të shiten në ose afër kostos për konsumatorët, sepse Vizio është në gjendje të fitojë para nga ata përmes mbledhjes së të dhënave, reklamimit dhe shitjes së argëtimit të drejtpërdrejtë me konsumatorin (filma, TV shows,etj.).

Janë këto forma shtesë të të ardhurave që ndihmojnë në krijimin e televizorëve të mëdhenj, të mrekullueshëm dhe “të zgjuar” nga kompanitë si Vizio dhe TCL me kosto të përballueshme.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale