Teksas do t'i ofrojë Samsung lehtësime të mëdha nëse ndërton fabrikën e çipave atje - Business Magazine Albania

Teksas do t’i ofrojë Samsung lehtësime të mëdha nëse ndërton fabrikën e çipave atje

Samsung

Qyteti i Taylor, Teksas, një nga dy vendet në shtetin në shqyrtim nga Samsung Electronics për një fabrikë çipash prej 17 miliardë dollarësh, planifikon të ofrojë lehtësime të gjera të taksës së pronës nëse zgjidhet nga gjiganti i teknologjisë së Koresë së Jugut.

Taylor po konkurron me Austin, Teksas për të ndërtuar fabrikën, e cila pritet të krijojë rreth 1,800 vende të reja pune. Samsung gjithashtu ka thënë se po shikon vende të tjera të mundshme në Arizona dhe New York.

Vendet e tjera potenciale ende nuk kanë zbuluar zbritjet e planifikuara tatimore.

Lexoni: Samsung Electronics njofton Vizionin e Qëndrueshmërisë për Mobile: Galaxy for the Planet

Një rezolutë e propozuar e postuar në faqen e internetit të qytetit tregon se për tokën që Samsung do të përdorë, do të ofrohet një grant ekuivalent me 92.5% të taksës së vlerësuar të pronës për 10 vjet, 90% për 10 vitet e ardhshme dhe më pas 85% në 10 vjet pas kësaj.

Masat e tjera përfshijnë një heqje taksash 92.5% mbi pronën e re të ndërtuar në vend për 10 vjet dhe shlyerjen e kostove të rishikimit të zhvillimit. Rezoluta e propozuar do të shqyrtohet nga Këshilli i Qytetit Taylor dhe Komisionerët e Qarkut Williamson.

Vendi Taylor ndodhet rreth 40 kilometra nga Austin. Ka një madhësi rreth 4.81 km katrorë, shumë më e madhe se sa vendi i Austinit. Samsung vitin e kaluar bleu më shumë se 250 hektarë në Austin, i cili është përveç 350 hektarëve që ai zotëron dhe përfshin fabrikën e tij të vetme të çipave në SHBA.

Nëse Samsung vendos për Taylor, ai planifikon të hapë terrenin në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm me prodhimin që do të fillojë deri në fund të vitit 2024, sipas një dokumenti të paraqitur më parë tek zyrtarët e shtetit të Teksasit.

/reuters

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0