Teknologjia mbrapa bitcoin është vetëm në gjysmën e rrugës së evolucionit të saj - Business Magazine Albania

Teknologjia mbrapa bitcoin është vetëm në gjysmën e rrugës së evolucionit të saj


Publiciteti rreth bitcoin dhe teknologjisë së saj blockchain është i vërtetë. Por ne jemi ende në gjysmën e rrugës që blockchain i duhet për të arritur pjekurinë e plotë.

Blockchain, i cili shpjegohet më së miri si një sistem i decentralizuar, njihet më së miri si teknologjia që qëndron prapa bitcoin-it të kuq.

Sipas bankës Credit Suisse, një sondazh i kryer nga Forumi Ekonomik Botëror zbuloi se 58% e drejtuesve parashikojnë 10% të PBB-së botërore për t’u “ruajtur në blockchain para vitit 2025.”

Lexoni: Bitcoin vështirë të tregtohen në Shqipëri, por ka grupe që verifikojnë transaksionet

Ky është viti në të cilin Credit Suisse pret që teknologjia të arrijë pjekurinë e plotë. Për momentin, teknologjia është në mes të prototipit dhe fazës pilot.

Ja një grafik që ilustron afatet kohore të zhvillimit të bllokut blockchain:

2017 ishte viti ku shumë partneritete të blockchain u realizuan. Në shërbimet financiare, për shembull, disa banka nisën sipërmarrje bashkëpunuese për të testuar blockchain.

Në Dhjetor, UBS prezantoi një projekt pilot me disa banka, të cilat do të ndihmojnë në përgatitjen e tyre për Tregjet në Direktivën e Instrumenteve Financiare (MIFID) II, një rregullator gjithëpërfshirës në Europë që u zhvillua këtë vit.

Në vend që t’i besosh një pale të tretë për të shqyrtuar të dhënat dhe pastaj të japë feedback lidhur me saktësinë e të dhënave të secilës palë, bankat do të mbështeten në blockchain.

Shërbimet financiare nuk janë industria e vetme që do të përfitojnë nga blockchain, sipas bankës.

Në fushat ku ka ndoshta më shumë hapësirë për të eksperimentuar me aplikacione të botës reale, siç janë produktet e konsumit dhe prodhimi, ne kemi parë që kompanitë filluan të vendosin zgjidhje të blockchain gjatë vitit 2017,” tha Credit Suisse.

Lexoni: Arben Malaj paralajmëron kujdes me bitcoin

Sa i përket vitit 2018, banka tha se do të jetë një vit kritik.

Zgjidhjet Blockchain do të hyjnë në prodhim në industri të tilla si pagesat dhe financimi i tregtisë, ku përdorimi i blockchain është menjëherë i dukshëm,” tha banka.

burimi: BI

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0