Teknologjia mbrapa bitcoin është vetëm në gjysmën e rrugës së evolucionit të saj


Publiciteti rreth bitcoin dhe teknologjisë së saj blockchain është i vërtetë. Por ne jemi ende në gjysmën e rrugës që blockchain i duhet për të arritur pjekurinë e plotë.

Blockchain, i cili shpjegohet më së miri si një sistem i decentralizuar, njihet më së miri si teknologjia që qëndron prapa bitcoin-it të kuq.

Sipas bankës Credit Suisse, një sondazh i kryer nga Forumi Ekonomik Botëror zbuloi se 58% e drejtuesve parashikojnë 10% të PBB-së botërore për t’u “ruajtur në blockchain para vitit 2025.”

Lexoni: Bitcoin vështirë të tregtohen në Shqipëri, por ka grupe që verifikojnë transaksionet

Ky është viti në të cilin Credit Suisse pret që teknologjia të arrijë pjekurinë e plotë. Për momentin, teknologjia është në mes të prototipit dhe fazës pilot.

Ja një grafik që ilustron afatet kohore të zhvillimit të bllokut blockchain:

2017 ishte viti ku shumë partneritete të blockchain u realizuan. Në shërbimet financiare, për shembull, disa banka nisën sipërmarrje bashkëpunuese për të testuar blockchain.

Në Dhjetor, UBS prezantoi një projekt pilot me disa banka, të cilat do të ndihmojnë në përgatitjen e tyre për Tregjet në Direktivën e Instrumenteve Financiare (MIFID) II, një rregullator gjithëpërfshirës në Europë që u zhvillua këtë vit.

Në vend që t’i besosh një pale të tretë për të shqyrtuar të dhënat dhe pastaj të japë feedback lidhur me saktësinë e të dhënave të secilës palë, bankat do të mbështeten në blockchain.

Shërbimet financiare nuk janë industria e vetme që do të përfitojnë nga blockchain, sipas bankës.

Në fushat ku ka ndoshta më shumë hapësirë për të eksperimentuar me aplikacione të botës reale, siç janë produktet e konsumit dhe prodhimi, ne kemi parë që kompanitë filluan të vendosin zgjidhje të blockchain gjatë vitit 2017,” tha Credit Suisse.

Lexoni: Arben Malaj paralajmëron kujdes me bitcoin

Sa i përket vitit 2018, banka tha se do të jetë një vit kritik.

Zgjidhjet Blockchain do të hyjnë në prodhim në industri të tilla si pagesat dhe financimi i tregtisë, ku përdorimi i blockchain është menjëherë i dukshëm,” tha banka.

burimi: BI

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale