Arben Malaj paralajmëron kujdes me bitcoin - Business Magazine Albania

Arben Malaj paralajmëron kujdes me bitcoin


 

Presidentja e Money Strong thotë se, bitcoin që dukej e pandalshme në 2017-ën, duke u rritur nga nën 1 mijë dollarë në fillim të vitit në gati 19 mijë dollarë, do të shembet në 2018-ën. “Fluska e bitcoin ka kohë që ka tejkaluar çdo përmasë të regjistruar më parë. Nëse rritja do të vazhdonte gjatë gjithë vitit 2018, ne do të jemi në një telash të vërtetë, pasi atëherë do të ketë aftësinë për të ndotur pjesë të tjera të sistemit financiar dhe ta rrënojë atë”.

Arben Malaj, thekson se ekspertët po e krahasojnë rritjen e shpejtë të bitcoin me rritjen e çmimeve të tulipanëve në vitet 1630. “Në rastin e krizës së tulipanëve, hollandezët shitën edhe shtëpitë e tyre për të blerë farat e tulipanëve, duke shpresuar se rritja e çmimit të tyre do të sillte fitime të jashtëzakonshme. Kriza nuk vonoi, tullumbacja e çmimeve të larta plasi. Humbjet rezultuan katastrofike”.

Këtë fundjavë njoftohet nga tregjet ndërkombëare se monedha ka pësuar një zhvlerësim që i kalon 20% në vetëm ditët e fundit. Niveli i Bitcoin ka zbritur në gati 13 mijë dollarë, sipas Financial Times.

Lexoni: A është Bitcoin një skemë Ponzi?

Institucione të ndryshme financiare kanë shprehur vazhdimisht shqetësimin për vlerësimin e shpejtë të monedhës. Edhe Banka e Shqipërisë ka njoftuar pak kohë më parë se investimet në para virtuale mund të jenë me rrezik duke theksuar se në Shqipëri nuk ka kompani në vend që merret me tregtimin e tyre.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0