Të zbukurosh biznesin që të ketë sukses. Rafaela Rica Mbështetet nga BERZH 

 Të zbukurosh biznesin që të ketë sukses. Rafaela Rica Mbështetet nga BERZH 


 

Rafaela Rica është sipërmarrësja e mbështetur nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim për të rritur vizibilitetin e biznesit të saj në treg dhe për të zgjeruar portofolin e klientëve të saj.

Një grua në biznes me përvojë të gjatë në marrëdhëniet me publikun, Rafaela Rica krijoi Iceberg Communication në 1999, e cila u zgjerua nga një kompani organizimi eventesh në një agjensi komunikimi, duke përfshirë shërbime siç janë tregtimi i dekoreve, dekore për qytetet për festa si Krishtlindjet, Festat Kombëtare, etj.

Seksioni i BERZH, me fokus gruan dhe biznesin e vogël bën të ditur se, “duke qënë se kompania filloi të fokusohej në shërbimet dekoruese, ishte shumë e rëndësishme të rritej vizibiliteti për këtë shërbim të ri tek klientët. Me financim të Italisë, ne lidhëm Rafaelën me një konsulent lokal, i cili ndihmoi kompaninë të zhvillonte një strategji të re marketingu dhe të risktrukturonte operacionet e saj të biznesit, të rrisë vizibilitetin në treg dhe të tërheqë klientë të rinj, duke përfshirë biznese të mëdha siç janë Deloitte Albania, Statkraft, ndër të tjerë”.

Ajo plotësoi Business Lens  www.ebrdwomeninbusiness.com, një instrument online pa pagesë me të cilën mund të analizosh vetë biznesin: “Business Lens është një instrument i rëndësishëm në mënyrë që të diagnostikoni operacionet e biznesit tuaj dhe të kuptoni nevojat dhe mundësitë e kompanisë. Unë e rekomandoj fort që Business Lens të përdoret dhe nga gratë e tjera në biznes!” thotë Rafaela.

Për të mësuar më shumë se si BERZH mund t’i ndihmojë gratë të arrijnë objektivat e tyre mund të infomoheni këtu:

www.ebrdwomeninbusiness.com
www.ebrd.com/knowhow

#womeninbusiness #EBRD

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0