Të bashkohesh me një kompani nga distanca? Ja se si të lidheni me kolegët tuaj  - Business Magazine Albania

Të bashkohesh me një kompani nga distanca? Ja se si të lidheni me kolegët tuaj 

Njohja me kolegë të rinj përmes një kutie në ekran gjatë punës nga shtëpia mund të ketë sfidat e veta. 

Të punësuarit e fundit tashmë kanë shumë gjëra kur bëhet fjalë për të lënë përshtypje të mirë, por krijimi i marrëdhënieve me kolegë e rinj duhet të jetë gjithashtu një prioritet i lartë, edhe nëse nuk i keni takuar kurrë personalisht. 

“Është shumë e rëndësishme të ndërtosh lidhje personale me njerëzit në punë,” tha Jennifer Benz, një zëvendëspresidente e lartë në firmën e konsulencës për burimet njerëzore Segal. “Nëse keni ato marrëdhënie të forta personale në punë në kohë të vështira dhe në kohë të mira, do të keni një sistem më të mirë mbështetjeje dhe kjo është me të vërtetë e rëndësishme jo vetëm për lumturinë tuaj, por edhe për suksesin tuaj profesional.” 

Lexoni: Gerta Miftari,16 vjeçarja nga Kosova, shpallet më inteligjentja nga Ministria e Arsimit në Gjermani

Nëse po i bashkoheni një kompanie nga distanca ose vetëm herë pas here e shihni personalisht ekipin tuaj, këtu janë disa mënyra për t’i njohur më mirë ata: 

Kini një qëllim

Kur prezantimet e rastësishme në korridor dhe shëtitjet spontane për kafe nuk janë një opsion, ju duhet të jeni më të qëllimshëm në lidhje me vendosjen e bisedave për t’u njohur. 

“Kjo do të kërkojë përpjekje … nëse doni të krijoni marrëdhënie kur jeni i ri,” tha Tessa White, CEO e The Job Doctor. “Ata nuk do të vijnë tek ju, ju duhet të shkoni tek ata, që do të thotë që ju duhet të shpenzoni përpjekje shtesë në atë që ju duket më e natyrshme.” 

Kërkoji menaxherit tënd për rekomandime të njerëzve me të cilët mund të kontaktosh dhe të lidhesh. Dhe këto takime të rastësishme nuk duhet të zhvillohen para ekranit. 

“Bëni një takim duke shëtitur qenin tuaj, çdo gjë që krijon lidhje,” tha White. 

Ajo shtoi se duke bërë pyetje si: “Si mund t’ju ndihmoj në punën tuaj?” ose “Më thuaj diçka që do të doje që unë të dija për ty”, mund të ndihmojë në nisjen e bisedave. 

Por edhe pyetja e kolegëve të rinj për rrugën e tyre personale të karrierës mund t’i ndihmojë ata të hapen në një nivel më personal dhe të japin këshilla. 

“Pyesni njerëzit: “Si ishin javët tuaja të para dhe çfarë ju ndihmoi të lundroni në atë kohë?” sugjeroi trajnerja e karrierës Octavia Goredema, autore e Prep, Push, Pivot: Strategjitë thelbësore të karrierës për gratë e nënpërfaqësuara. 

Kërkoni një shok  

Nëse procesi i hyrjes në kompaninë tuaj nuk përfshin një person të caktuar për t’ju ndihmuar të njihni organizatën dhe të bëni prezantime, Benz sugjeroi të kërkoni dikë. Dhe ai person nuk duhet të jetë menaxheri juaj.  Kontrolloni manualin e kompanisë ose faqen e brendshme të internetit për mënyra të tjera për t’u lidhur me kolegët, duke përfshirë grupet e burimeve të punonjësve (ERG), një program mentorimi ose aktivitete vullnetare. 

“Këto do të jenë mundësi të tjera për të takuar njerëz dhe për të krijuar lidhje përtej grupit të njerëzve me të cilët punoni çdo ditë,” tha Benz. 

Ju gjithashtu mund të kërkoni të lidheni me të punësuarit e tjerë të fundit, edhe nëse ata nuk janë në ekipin tuaj. 

Vendosni qëllime: të vogla dhe të mëdha 

Kur filloni një punë të re, është gjithmonë një ide e mirë të vendosni synime afatshkurtra dhe afatgjata për rolin tuaj, dhe gjithashtu të përshkruani marrëdhëniet që dëshironi të kultivoni, sugjeroi Goredema. 

“Mendoni se mbështetja e kujt do të jetë thelbësore për suksesin tuaj,” tha ajo. 

Për shembull, një qëllim afatshkurtër mund të jetë kujtimi i emrave të njerëzve në ekipin tuaj dhe njohja e diçkaje specifike rreth tyre. “Gjithashtu, mendoni se çfarë do të dëshironit që ata të dinin për ju”, shtoi ajo. 

Dhe për shkak se duhen disa muaj për t’u ambientuar, Goredema sugjeroi të mbani shënime. 

Një objektiv afatgjatë mund të jetë të mësoni pritshmëritë e menaxherit dhe ekipit tuaj dhe të përafroni pritshmëritë tuaja me ta, duke përfshirë njohjen se si u pëlqen të komunikojnë, si ndërveprojnë dhe cilat janë rezultatet. 

Kërkoni në hije 

Pyesni menaxherin tuaj nëse mund të dëgjoni takime virtualisht nëse është e përshtatshme, gjë që mund t’ju ndihmojë të takoni njerëz të rinj si dhe të mësoni kulturën e takimeve të kompanisë. 

“Të kërkosh të jesh prezent dhe të jesh në gjendje të ulesh në takime dhe të bësh pyetje dhe të diskutosh pas takimit — kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar”, tha Benz. 

Ajo rekomandoi gjithashtu ofrimin për të mbajtur shënime ose për të ndjekur çdo vazhdim pas takimit ose për të ndihmuar me ndonjë përgatitje. “Ky do të jetë një përfitim për ekipin tuaj, si dhe për të mësuarit tuaj.” 

Lexoni: 13 shprehje për të frymëzuar përpjekjet tuaja në marketing

Përfitoni sa më shumë nga ditët tuaja në zyrë 

Nëse punoni në zyrë një pjesë të kohës, pyesni kolegët e ekipit tuaj se kur do të jenë në zyrë dhe organizoni paraprakisht drekën, takimet personale dhe kafen. 

“Dhe nëse jeni profesionisti i ri në ekipin tuaj që ka më shumë fleksibilitet në orar, atëherë përputheni me atë që njerëzit e tjerë në ekipin tuaj po bëjnë dhe ku mund të ndërveproni dhe të kaloni më shumë kohë me ta personalisht.”, tha Benz. 

Aktivizoni kamerën tuaj 

Ndërsa kalojmë në vitin e tretë të pandemisë, të gjithë jemi të lodhur duke qenë para kamerave për takime.  Por mund të jetë e vështirë të mbani mend emrin e një personi nëse nuk mundeni të imagjinoni fytyrën e tyre, kështu që Goredema sugjeroi të aktivizoni videon tuaj për të ndihmuar në krijimin e lidhjeve më të mira. 

“Nuk është vetëm ajo që ndani, është mënyra se si shfaqeni dhe si jeni të pranishëm”, tha ajo. “Takimet me video janë një mundësi e shkëlqyeshme për të treguar të dhëna se kush jeni, sigurisht profesionalisht.” 

Ajo tha se shtimi i librave tuaj të preferuar në një raft pas jush, ose një filxhan me kafe ose ekipin tuaj të preferuar sportiv mund të ndihmojë në fillimin e një bisede. “Të gjitha këto gjëra ndihmojnë në krijimin e lidhjeve dhe bisedave.” 

/cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0