Task Forcë për përmbushjen e protokollit anticovid në sipërmarrjet që lejohen të punojnë - Business Magazine Albania

Task Forcë për përmbushjen e protokollit anticovid në sipërmarrjet që lejohen të punojnë


Protokollet për bizneset parashikojnë masa të shtrënguara higjeno-sanitare në mbrojtje të Covid. Masat përfshijnë kontrollin e shëndetit të punonjësve, transport në formë të distancuar dhe qëndrim të distancuar në punë, krahas higjenës së rreptë në ambienin e punës.

Ju mund të shikoni këtu udhëzuesit për aktivitetet që lejohen të operojnë.

Për zbatimit të protokolleve të sigurisë është vendosur të krijohet një Task-Forcë, si një strukturë e posaçme e përkohshme. Task Forcë ngrihet nga Komiteti Ndërministror i Emergjencave Civile.

Komiteti parashikon që kjo, Task Forcë ka për qëllim garantimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë në njësitë tregtare të lejuara të ushtrojnë aktivitetin gjatë periudhës së epidemisë.

Lexo: Plani i Nju Jorkut për gjurmim masiv të COVID-19

Task-Forca kryesohet nga Kryeministri dhe në përbërje ka këta anëtarë:

– ministrin e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale;

-ministrin e Brendshëm;

-ministrin e Drejtësisë;

-ministrin e Shtetit për Rindërtimin;

-ministrin e Financave dhe Ekonomisë;

-ministrin e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural;

-ministrin e Turizmit dhe Mjedisit;

-ministrin e Infrastrukturës dhe Energjisë.

Task-Forca ka si mision garantimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë në njësitë tregtare të lejuara të ushtrojnë aktivitetin për periudhën e epidemisë së shkaktuar nga COVID19.

Pranë Task-Forcës funksionon Njësia Operacionale, e cila drejtohet nga Kabineti i Kryeministrit dhe në përbërje ka përfaqësues nga:

-Inspektorati Shtetëror Shëndetësor;

-Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit;

-Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor;

-Inspektorati i Punës dhe Sigurimeve Shoqërore;

-Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut;

-Autoriteti Kombëtar i Ushqimit;

-Agjencia Kombëtare e Mjedisit.

Njësia Operacionale e Task-Forcës është përgjegjëse për kontrollin në terren për garantimin e zbatimit të protokolleve të sigurisë në njësitë tregtare të lejuara të ushtrojnë aktivitetin për periudhën e epidemisë së shkaktuar nga COVID-19.

Lexo: Inovacion i qëndrueshëm, kura më efikase e post-krizës COVID19

Njësia Operacionale kryen dhe zbaton detyrat e dhëna nga Task-Forca.

Njësia Operacionale, në rast konstatimi të shkeljeve të protokolleve të sigurisë në njësitë tregtare të lejuara të ushtrojnë aktivitetin për periudhën e epidemisë së shkaktuar nga COVID19, i raporton këto shkelje pranë institucioneve kompetente për marrjen e masave përkatëse.

Task-Forca ndihmohet nga sekretariati teknik në detyrat administrative. Sekretariat teknik është Instituti i Shëndetit Publik.

Periudha e veprimit të Task-Forcës dhe e Njësisë Operacionale do të jenë deri në përfundim të periudhës së epidemisë së shkaktuar nga COVID-19.

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0