Tashmë mund të realizoni check-up e timonit të makinës me anë të smart watch


Aparaturat biometrike të veshura, si byzylykët, apo smart watch, të afta për të ndjerë të rrahurat e zemrës, apo funksione të tjera vitale, shumë shpejt mund të përdoren edhe për makinën. Në kombinim me sensorët dhe telekamerat në bord, mund të mbajnë nën kontroll kohën reale të kushteve psikofizike të cilësisë së guidës.

Këto sjellin përfitime si për sigurinë rrugore, ashtu edhe për portofolin e drejtuesit të mjetit.

Disa kompani sigurimesh në fakt po shqyrtojnë mundësinë për të formuluar një lloj të ri ‘profile risku’, për atë person që me iniciativë të vetën do të aderojë në makinat RCA, si në rastin e black box, kutisë së zezë. Pra teknologjia do na ndihmojë në historikun e mjetit, që në tërësi përbën një lloj CV të jetës së tij.

Kjo është në sintezë me linjën e guidës të projektit kërkimor MEMoSa, ku shihet i impenjuar një realitet i ri, që pritet të konkretizohet brenda vitit 2018. Studimi i lançuar nga Inkubatori Europian EIT Digital është udhëhequr nga operatori telefonik Vodafon, që aktualisht po merret me zhvillimin e hardware.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale