Tashmë me Facebook Messenger ju mund të tregoni vendndodhjen tuaj - Business Magazine Albania

Tashmë me Facebook Messenger ju mund të tregoni vendndodhjen tuaj


Facebook prezantoi risinë më të fundit të Messenger, atë të ndarjes për një kohë të shkurtër të vendndodhjes me miqtë dhe familjarët tuaj. Ju mund të zgjidhni të ndani vendndodhjen tuaj me një person të vetëm ose me një grup.

“Njerëzit na kanë thënë se të treguarit e vendndodhjes live është shumë e dobishme kur po përpiqesh të kordinohesh me miqtë, t’i tregosh personave të tjerë se ku ndodhesh nëse je rrugës për në një takim ose t’i tregosh prindërve se ku ndodhesh, kur je duke shkuar në shtëpi vetëm dhe natën,” thuhet në një postim në blogun e kompanisë.

Facebook Messenger tregonte automatikisht vendndodhjen tuaj me miqtë deri në vitin 2015, kur kompania vendosi ta ndryshonte atë me një vendndodhje statike në hartë. Për të përdorur vendndodhjen live, ju duhet të shtypni në ikonën e vendndodhjes brenda Messengerit.

Kur ju tregoni vendndodhjen tuaj, të tjerët do të mund ta shohin atë në hartë për rreth 60 minuta. Messenger do t’ju tregojë gjithashtu se sa kohë ju duhet ju dhe miqve tuaj për të shkuar në një vendndodhje tjetër me makinë.

Ora do t’ju tregojë edhe se sa kohë do të qëndrojë e dukshme vendndodhja juaj nga të tjerët. Ju mund të zgjidhni dhe të mos e ndani më vendndodhjen tuaj më herët se sa koha prej 60 minutash.

Burimi: theverge.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0