Superkompjuteri japonez më i shpejtë në botë - Business Magazine Albania

Superkompjuteri japonez më i shpejtë në botë

Superkompjuteri “Fugaku”, i zhvilluar nga Instituti japonez i Kërkimeve “Riken” në partneritet me kompaninë japoneze të informatikës “Fujitsu”, fitoi çmimin si superkompjuteri më i shpejtë në botë, njoftoi sot instituti. “Fugaku” kryesoi renditjen e fundit në faqen e specializuar Top500, duke hequr nga froni superkompjuterin amerikan “Summit”, i zhvilluar nga “IBM” dhe i instaluar në Laboratorin kombëtar të Fizikës Bërthamore në Oak Ridge, Tenesi.

Shpejtësia e “Fugaku”-t (një tjetër emërtim për malin Fuji, në japonisht) është rreth 2,8 herë më e madhe se e “Summit”-it, ose 415,53 petaflopë kundrejt 148,6 petaflopë. Një petaflop korrespondon me një milion miliardë operacione për sekondë.

Fugaku nuk pritet të vihet 100% në shërbim deri në vitin 2021, por tashmë ka filluar të përdoret në hulumtimet mbi COVID-19, në veçanti duke modeluar mënyrën se si mund të shpërndahen piklat nga frymëmarrja në një zyrë të mbushur me njerëz ose në tren kur dritaret janë të hapura.

Gjithashtu, sipas institutit “Riken”, në plan afatgjatë, pritet që ai të kontribuojë në hulumtimin e barnave të reja, zgjidhjeve të reja energjetike dhe industriale, në simulimin e katastrofave natyrore apo edhe në kërkime themelore mbi universin. Përveç Top500, Fugaku zuri vendin e parë në renditjen Graph500, HPCG dhe HPL-AI – është hera e parë që një superkompjuter është renditur njëkohësisht i pari në këto katër renditje, shtoi Riken.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0