Studimi: Ja kur punonjësit bëjnë më shumë gabime në punë - Business Magazine Albania

Studimi: Ja kur punonjësit bëjnë më shumë gabime në punë

Studimi: Ja kur punonjësit bëjnë më shumë gabime

Produktiviteti dhe saktësia e punonjësve ulen gjatë pasdites, sipas një studimi të publikuar së fundmi në revistën shkencore PLOS ONE.

Studiuesit studiuan pothuajse 800 punonjës në zyrë, jo në distancë, për dy vjet.

Ndryshe nga studimet e tjera që ekzaminojnë produktivitetin e punonjësve, ky nuk mbështetet në vetëvlerësimet ose reagimet e menaxherëve. Në vend të kësaj, studiuesit gjurmuan metrikat e përdorimit të kompjuterit si shpejtësia e shtypjes, aktiviteti e mausit dhe gabimet e shtypjes.

Lexo edhe: Studimi i INSTAT: 80% e bizneseve në kërkim të punonjësve të TIK, shkak emigrimi i lartë

“Kjo përputhet me gjetjet e ngjashme që numri i detyrave që punonjësit kryejnë rritet vazhdimisht nga e hëna në të mërkurë, më pas zvogëlohet të enjten dhe të premten,” Taehyun Roh, bashkëautor i studimit dhe një profesor asistent në departamentin e epidemiologjisë dhe Universitetit A&M të Teksasit. biostatistics, tha ScienceDaily.com.

Kjo përputhet me gjetjet e ngjashme që numri i detyrave që punëtorët kryejnë rritet në mënyrë të qëndrueshme nga e hëna në të mërkurë, më pas zvogëlohet të enjten dhe të premten.
Autorët e studimit thonë se ky hulumtim shton provat në rritje se vendet e punës duhet të lejojnë më shumë fleksibilitet. Shumica e punonjësve, tregojnë anketat, do ta mirëprisnin këtë ndryshim.

“Oraret fleksibël të punës, të tilla si puna hibride ose një javë pune katër-ditore, mund të ndihmojnë në zbutjen e efekteve negative të javëve të gjata të punës dhe të promovojnë mirëqenien dhe produktivitetin më të mirë të punonjësve”, shkruajnë autorët e studimit.

“Për shembull, punëdhënësit mund të jenë më të hapur për t’i lejuar punonjësit të punojnë në telekomunikacion të premteve ose të zbatojnë javë të shkurtra pune me të premten pushim.”

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0