Studimi: Gjysma e bizneseve nuk i njohin politikat miqësore me familjen  - Business Magazine Albania

Studimi: Gjysma e bizneseve nuk i njohin politikat miqësore me familjen 

UNFPA

Sa miqësore është shoqëria jonë në politikat e familjes dhe barazisë gjinore? Sa miqësore janë kompanitë dhe punonjësit, administrata publike?! 

Mund të duket e tepërt të flitet për politika miqësore me familjen, në kushtet kur kompanitë kërkojnë të sigurojnë përfitime sa më të larta, por pandemia ishte një këmbanë alarmi për marrëdhëniet punë-jetë, punë-familje. Sa nga të punësuarit e kanë gjetur veten të zënë në kurthin e punës, dhe filluan të njohin realitete të tjera më tej?!

Një studim i UNFPA dhe Bashkëpunimit Austriak Për Zhvillim, tregon se ka çështje serioze tek të cilat duhet të ndalemi seriozisht për të punuar. 

Sipas këtij studimi, vetëm gjysma e bizneseve mendojnë se aplikimi i politikave miqësore me familjen është i rëndësishëm për të gjithë punonjësit. Kjo ndjeshmëri rritet pak më shumë për gratë me fëmijë të vegjël, apo personat me familjarë të sëmurë. 

Sipas vrojtimit, 61% e shikojnë të arsyeshëm aplikimin e politikave miqësore për familjen, për gratë me fëmijë të vegjël. 58% e bizneseve i shikojnë të arsyeshme politikat miqësore për familjen, për punonjës me familjarë të sëmurë. 

Artikulli u publikua  në faqen 20 të numrit 31 të revistës Business Magazine Albania. Business Magazine Albania është revista e parë digjitale me përmbajtje origjinale në shqip të orientuar nga fusha e biznesit. Ju mund Abonoheni dhe të Shfletoni Këtu nr. 31 të saj.

Shqetësues është fakti që vetëm 21% e bizneseve e shikojnë të arsyeshëm aplikimin e politikave miqësore për familjen, për burrat.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0