Startup-et më të mëdha të Evropës po ndajnë më shumë kapital për punonjësit për të arritur nivelin e pasurisë së Silicon Valley - Business Magazine Albania

Startup-et më të mëdha të Evropës po ndajnë më shumë kapital për punonjësit për të arritur nivelin e pasurisë së Silicon Valley

kapital

Për dekada të tëra, startup-et e teknologjisë në Silicon Valley kanë shpërblyer punonjësit e tyre me grante aksionesh dhe opsione aksionesh.

Opsionet e aksioneve janë kur një kompani u ofron punonjësve të saj një numër të caktuar të aksioneve për një çmim të caktuar, të cilat mund të shiten dhe blihen përpara një date të caktuar.

Punonjësit e hershëm të Uber, Snap dhe Slack ishin të parët në radhë duke përfituar kur kompanitë e tyre u bënë publike. Në fillim të nëntorit, kompania Expensify u kthye në publike duke bërë që 40% e punonjësve të saj të ktheheshin në milionerë.

Kjo kulturë e shpërblimit të bazuar në aksione është më e rrallë në mesin e startupeve evropiane, por  gradualisht duket se kjo gjë po fillon të ndryshojë.

Një studim nga firma Index Ventures ka treguar se kapitali i rezervuar për stafin në startup-et europiane, për herë të parë po i afrohet niveleve të SHBA-së.

Studimi zbuloi se startup-et europiane në çdo fazë të rritjes kanë ndarë një pjesë më të madhe të kapitalit për punonjësit gjatë pesë viteve të fundit.

Lexoni: AlbaniaTech, 100 ditët e para të platformës së startup-eve dhe inovacionit në Shqipëri

Startup-et europiane tani ndajnë ndërmjet 15% dhe 17% të kapitalit për punonjësit në Serinë D, duke iu afruar 20% deri në 23% që ndajnë startup-et në SHBA.

“Në Evropë, nuk kishte shumë kompani teknologjike të suksesshme dhe punonjës, të cilët mund të fitonin para nga aksionet e këtyre kompanive, kështu që njerëzit nuk e konsideronin seriozisht këtë opsion”, tha Martin Mignot, një investitor në Index.

“Rrjedha e kapitalit e ka bërë tregun më konkurrues, kështu që pronësia e punonjësve është tani një hap i rëndësishëm në tërheqjen e talenteve larg pagave të korporatave, ndërsa punonjësit e teknologjisë kanë fituar më tepër njohuri mbi këtë mundësi, pasi kanë parë bashkëmoshatarët e tyre në Deliveroo dhe Wise të pasurohen nëpërmjet kësaj metode”, shtoi Mignot.

Pavarësisht trajektores në rritje, grupet evropiane janë ende mesatarisht 3 pikë përqindje më të vogla se ato në SHBA. Punonjësit në role teknike dhe drejtuesit me përvojë në të gjitha funksionet e kompanive të tyre, kanë përfituar më shumë.

Index Ventures ka vënë në dukje politikat e ndryshueshme tatimore në Evropë si një arsye pse rajoni ka mbetur prapa SHBA-së. Politikëbërësit kanë ende një rol të rëndësishëm në mbështetjen dhe nxitjen e pronësisë së punonjësve.

/Business Insider 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0