AlbaniaTech, 100 ditët e para të platformës së startup-eve dhe inovacionit në Shqipëri - Business Magazine Albania

AlbaniaTech, 100 ditët e para të platformës së startup-eve dhe inovacionit në Shqipëri

AlbaniaTech është platforma e parë në Shqipëri, e cila synon të bëjë bashkë të gjithë aktorët e ekosistemit të sipërmarrjes dhe inovacionit në një platformë të vetme. Startup-et, kompanitë, lista e sipërmarrësve aktivë, ecuria e bizneseve, programet, të cilat mbështesin sipërmarrjen, programe mentorimi / trajnimi / akselerimi / inkubimi, të cilat operojnë në nivel rajonal dhe ndërkombëtar, të gjitha në një faqe të aksesueshme nga çdo aparat inteligjent. 

Tre muaj më parë AlbaniaTech pati lançimin e parë në ekosistem, duke prezantuar vizionin për të ecur të gjithë drejt një qëllimi të përbashkët, për bashkuar pjesëmarrësit e ekosistemit dhe për të qenë nxitja e duhur për inovacionin si dhe platform, e cila do të prezantojë startup-et shqiptare ndërkombëtarisht. Ky është fillimi i një rrugëtimi për çdo aktor të komunitetit të inovatorëve. Në tre muaj, AlbaniaTech ka krijuar lidhje me pjesën më të madhe të ekosistemit dhe ka ndërmarrë shumë nisma të reja, të cilat i shërbejnë ekosistemit. 

Pjesëmarrja në Samitin e investimeve INNVEST Summit në Tetor ishte një ndër hapat e AlbaniaTech. INNVEST Summit bëri bashkë investitorë, engjëj biznesi, mentorë, startup-e etj. duke u bërë një urë lidhëse me komunitetin kombëtar dhe global të inovacionit dhe digjitalizimit. AlbaniaTech prezantoi ekosistemin shqiptar përpara të ftuarve dhe vizionin e saj, duke arritur një mbështetje dhe më të gjerë. 

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0