Starbucks vendos të mbyllë 8,000 dyqane për gjysëm dite për të trajnuar stafin e tij


Starbucks deklaroi të martën se do të mbyllë më shumë se 8,000 dyqane në SHBA për disa orë muajin e ardhshëm për t’i dhënë punonjësve trajnime kundër paragjykimeve racore pasi gjigandi i kafesë duhet të mbajë pasojat që rrjedhin nga arrestimi këtë fundjavë i dy meshkujve me ngjyrë të zezë, ndërsa prisnin në një kafe në Philadelphia.

Kompania tha se do të sigurojë trajnimin për të parandaluar diskriminimin racor për 175,000 punonjës në të gjithë Shtetet e Bashkuara në pasditen e 29 majit dhe do të vazhdojë trajnimin për të gjithë punonjësit e ardhshëm. Kurrikula do të zhvillohet në konsultim me një numër organizatash dhe figurash të shquara afrikano-amerikane, përfshirë Bryan Stevenson, themelues dhe drejtor ekzekutiv i Iniciativës për Barazi; Sherrilyn Ifill, presidente dhe këshilltare e NAACP Legal Defense and Education Fund; dhe ish-Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, Eric Holder.

Dy meshkujve në qendër të incidentit ishin duke pritur brenda Starbucks për një mikun e tyre me ngjyrë të bardhë të Enjten, por nuk porositën asgjë. Më pas atyre ju kërkuan të largoheshin. U thirr policia dhe i arrestoi. Në një video të postuar në Twitter, klientë të tjerë u ankuan pasi dy meshkujt sipas tyre nuk kishin bërë asgjë të gabuar. Arrestimet nxitën protesta dhe thirrje për të bojkotuar Starbucks.

CEO i Starbucks, Kevin Johnson ka kërkuar ndjesë për incidentin. Johnson tha për incidentin në një video të postuar të Dielën, “Kjo nuk është ajo që ne jemi dhe ajo që ne do të jemi. Ne do të mësojmë nga kjo dhe do të bëhemi më të mirë.“Ai madje i ka takuar që nga incidenti të dy personat.

Ditët e fundit i kam kaluar në Philadelphia me ekipin tim udhëheqës duke dëgjuar komunitetin, duke mësuar se çfarë kemi bërë keq dhe hapat që duhet të ndërmarrim për ta rregulluar,” tha Johnson në një deklaratë të martën. “Edhe pse kjo nuk është një çështje e kufizuar në Starbucks, ne jemi të përkushtuar për të qenë pjesë e zgjidhjes. Mbyllja e dyqaneve tona për trajnimin kundër paragjykimeve racore është vetëm një hap drejt udhëtimit final.”

Trajnimi synon të vendosë theksin tek parandalimi i diskriminimit racor dhe të sigurojë që stafi t’i bëjë të gjithë në dyqanet Starbucks të ndihen të sigurtë dhe të mirëpritur. Kompania do t’i vendosë materialet e trajnimit në dispozicion edhe të kompanive të tjera.

burimi: fortune

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale